94 Dit dacht ik toen ik dezer dagen een bezoek bracht aan het westelijk deel, dus het oudste gedeelte der gemeente. Ik zag het voormalig hotel "De Roode Leeuw" herschapen in eenvoudige woningen; het oude weeshuis in woningen voor militairen, de vroe gere Doopsgezinde kerk gebezigd tot woon- en turfpakhuis; het terrein der oude Hervormde kerk gebezigd voor schapenwei. Van de vroegere kerk der Israëlieten was niets meer te vinden en waar voorheen de ingang van de kerk der r.-k. gemeente in de Lange- straat was, vond ik onzen Helderschen Antiquair bezig zijn handwagen te beladen met allerlei voorwerpen die hier en daar wellicht nog begeerige koopers zullen vinden. 't Vroegere raadhuis herkende ik niet meer aan de verschillende burgerwoonhuizen die er uit zijn ontstaan, 't Meest verwonderde ik mij er over, dat de tijdgeest zijn schennige hand had geslagen aan een gebouwtje, dat ik in mijn jeugd geloofde, dat voor de eeuwigheid bestemd was. "t winkelhuis van wijlen Arie Kooy is tot den grond geslecht. Niet door de tand des tijds in dit geschied, maar de eigenaar van dit perceel heeft den moed gehad, dat huisje te amoveren. Ik stond verbaasd, toen ik op die verlaten plek staarde. Daar, nabij de twee witte palen, die den ingang door de steeg voor rijtuigen versperden, daar woonde de oude groenteboer, die dagelijks zijn stem door de Heldersche straten deed weerklin ken: "Dat zijne pruimen als duimen, dat zijn heele mooie alebesse, bessen als kersen". Daar kochten wij, als jongens, onzen taaien uien- boers. Daar vierden we voor eenige jaren het feest mede, toen Kooy een halve eeuw als groente boer had gefungeerd; naar wien de steeg ten eeuwige dagen Kooysteeg heet!". Tradities De oude Helder, het was een stadsdeel dat aanéén hing van tradities. De Oudehelder- school, dat hoge, logge en oude gebouw aan de Middenstraat en Schoolstraat, was beroemd. Al was het alleen maar om het "tijdsein", de fluit ketel van een theewater kokende buurvrouw, die precies om drie uur floot en waar de onderwijzers en leerlingen de klok op gelijk konden zetten. Generaties oude-Heldersen heb ben op die school hun eerste kennis en wijsheid opgedaan. Nog meer herinneringen? Soms zijn een paar woorden genoeg om de ogen van oud-Heldersen te laten oplichten: peren jatten in de tuin van Hoogerduijn; het landje van dezelfde Hoogerduijn aan de Fortweg waar deze schilderspatroon-vogelhan delaar een uitzonderlijke collectie vogels hield, de deftige Dijkstraat met het nog deftigere Dijkje, waar de meer gegoeden, hogere ambte naren en officieren woonden, maar waar ook de dansschool van Polak was, de oude handels school en later het clubhuis van de padvinders; de fröbelschool van juffrouw De Boer aan de Laan en de smederij van Moorman in de Smidstraat - en verder het hele complex van smalle straatjes en bochtige steegjes. Met tenslotte als trots de ambachtsschool aan de Laan, de beste school van Den Helder. De school kwam tot stand op initiatief van een groep ingezetenen, waaronder de toenmalige gemeente-bouwmeester R.Kastelijn, die er een belangrijk aandeel in had. De eerste directeur was de heer Besseling. Later opgevolgd door de heer A.Smit. Enkele bekende leraren waren: Schwantje, Oudkerk (elektriciteit), Kersten (bankwerken): "zo... ouwe jongen, kan je het weer niet?", Schippers - rooie Dirk - (meubelmaker) en tevens adjunct-directeur, Edshard de Groot (handtekenleraar). Losse leerkrachten o.a.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 30