OUD-DEN HELDER, AFGEBROKEN ROMANTIEK 90 Wie als vreemdeling in Den Helder komt staat vreemd te kijken als hij een volkomen nieuwe wijk als de "oude Helder" hoort betitelen. Waarschijnlijk kan hij zich niet voorstellen, dat op deze plek het oorspronkelijke stadje Helder heeft gelegen omdat het ver verwij derd ligt van alle thans gebruikelijke toe gangswegen naar de stad. De oude jutters echter denken met weemoed terug aan deze sfeervolle wijk, die in de oorlogsjaren werd afgebroken. De oude Helder had karakter; de rustieke en deftige Dijkstraat en het nog deftiger Dijkje, met de vele daarachter liggende straten, zoals de Langestraat, Middenstraat, Smidstraat, Walvischstraat, Paardenstraat en Tuinstraat - om er zo voor de vuist weg maar een paar te noemen - waar sommige "dure" huizen van goedboerende ingezetenen direct naast de met recht "nederige stulpjes" van de minder met aardse goederen bedeelden stonden. De oude Helder ademde een aparte sfeer. Het is moeilijk die onder woorden te brengen en we kunnen ook niet wijzen naar een andere wijk in onze stad, die deze sfeer ook maar enigszins benadert. Hoogstens kunnen we zeg gen dat die sfeer historisch is gegroeid. Den Helder - of Helder - was tot het aanleggen van de haven en de stichting van de Rijkswerf een stadje waar niet veel mensen van buitenaf kwamen wonen. Dezelfde families woonden van geslacht op geslacht in dezelfde huizen en oefenden daar van geslacht op geslacht hetzelf de beroep uit. Voor een groot deel waren ze allemaal nog familie van elkaar ook en ze ken den elkaar allemaal. Met ieders feilen en gebre ken, goede eigenschappen en eigenaardighe den. De Heldersen gingen met elkaar om als één grote familie. Ruzies kwamen natuurlijk voor maar wanneer een buitenstaander er zich mee bemoeide, trokken ze allemaal weer één lijn tegen die buitenstaander. Het "buurten" was een belangrijke vorm van sociale ontspanning. Iedereen ging bij iedereen op visite zonder aanzien van maatschappelijke stand of welstand. Wanneer iemand door eigen schuld in moeilijkheden was geraakt, dan kreeg de schuldige een flink "sermoen" te horen maar hij werd wel geholpen door de familie, de buurt, door de hele gemeenschap. Burenhulp Vanzelfsprekend werd iemand in moeilijkhe den zonder dat er van schuld sprake was ook geholpen, zonder dat daar over gesproken werd. Er hoefde in de oude Helder niemand honger te lijden of hongerig naar bed te gaan; het begrip "burenhulp" werd tot in de perfectie beoefend. Toch had deze oude Helder ook weer zijn eigen achterbuurt, een buurt waar mensen woonden, waar de echte Heldersen eigenlijk liever niet mee te maken hadden en die zich vanzelf afzijdig hielden. Maar in het oude Helder zelf, daar werd geen deur op het nachtslot gedaan. Eigenlijk was er nooit een deur op slot, want dat werd min of

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 26