de officiële stukken aan het bestuur. Na de Restauratie in 1813 werd dit besluit door Koning Willem I gesanctioneerd. In de volksmond bleef het "den Helder" vrij algemeen gehandhaafd. Na de stichting van het marine-etablissement "Willemsoord" en het ontstaan van de wijk rondom het werfcomplex genaamd "Nieuwediep" ontstond verwarring. Poststukken werden door de een geadresseerd aan "Nieuwediep", door de ander aan "den Helder", terwijl de marine-autoriteiten bij voor keur de naam "Willemsoord" gebruikten. Verwarring Deze verwarring heeft vele jaren geduurd, totdat - mede op aandrang van de Commissie voor de economische ontwikkeling van de gemeente - door burgemeester en wethouders op 11 juni 1920 aan de minister van Binnenlandse Zaken werd verzocht zoveel mogelijk ter algemene kennis te brengen dat de officiële naam der gemeente is "Helder" en niet, zoals veelal gebezigd wordt, "den Helder", "Nieuwediep" of "Willemsoord". Zijne excellentie gaf aan dit verzoek gevolg met als resultaat dat Gedeputeerde Staten van Noordholland op 22 september 1920, nr 124, aan de hoofden der departementen van alge meen bestuur en aan de commissarisssen der Koningin in de onderscheiden provinciën verzochten om de juiste naam der gemeente "Helder" te gebruiken. Dientengevolge veranderde de directie van de Nederlandse Spoorwegen de naam Den Helder in "Helder" en de directie van de Telegraaf en Telefoon liet voortaan de naam "Nieuwediep" achterwege. Ofschoon het gebruik van de namen "Nieuwediep" en "Willemsoord" zo goed als tot het verleden behoorde werd de naam "Den Helder" nog steeds door verschillende openbare besturen en door zeer veel particulieren gebruikt, zowel in de schrijf- als in de spreektaal. Het schijnt wel, schrijven B. en W., of het de mensen beter voegt om de naam "Den Helder" te gebruiken dan "Helder". Bovendien attendeerde het College op een "eigenaardig inconvenient" dat was ontstaan. Herhaaldelijk kwam het voor dat brieven, voor deze gemeente bestemd, in de Limburgse gemeente Helden terecht kwamen, terwijl omgekeerd brieven voor Helden dikwijls via onze gemeente op hun bestemming kwamen. Vooral bij expresse-zendingen kon dit ernstige consequenties hebben. Toen dat ook in 1928 bekend werd dat een inter departementale commissie was ingesteld om eenheid te krijgen in de spelling van aardrijks kundige namen in Nederland, verzocht het College van B. en W. aan de commissie te wil len bevorderen dat de naam dezer gemeente wordt gewijzigd in "Den Helder". Aan dit verzoek gaf de commissie gehoor. In de "voorlopige uitgave van de naamlijst van gemeenten, bewoonde oorden en huizengroepen in Nederland" werd de naam der gemeente als "Den Helder" opgenomen, terwijl de namen "Helder", "Willemsoord" en "Nieuwediep" daarin niet voorkwamen. Nu dit doel bereikt was, stelden B. en W. bij hun prae-advies van februari 1928 aan de gemeente raad voor om de wenselijkheid uit te spreken, "dat de naam dezer gemeente worde veranderd van "Helder" in "Den Helder", opdat wij bij de Regering officieel stappen kunnen doen ter definitieve regeling dezer aangelegenheid". In zijn vergadering van 13 maart 1928 besloot de gemeenteraad conform dit advies en sinds dien luidt de officiële naam onzer gemeente "Den Helder". Door dit besluit zijn onze ingezetenen ook "Heldersen" en geen "Helde naren". 87 M.M.J. HOOGENBOSCH

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 23