"DEN HELDER" OFFICIËLE NAAM SINDS 1928 86 Kortelings vroeg men mij wanneer de naam van onze gemeente werd vastgesteld; wan neer sprak men van "Helder" en wanneer werd het "Den Helder"? Als graaf Floris V op 23 april 1283 zijn bezit in de noordkop aan de heer Willem II van Egmond verkoopt, spreekt de verkoopakte in de grafelijke leenregisters "dat wi onze Dorpe Huusdunen ende Oudendorpe med al dien rechte ende med al dien datter toe behoird alzo als zi onze zijn, hebben vercocht...." Door deze transactie werd het eiland van Huisduinen een heerlijkheid onder het gezag van de heren van Egmond die hier hun heer lijke rechten uitoefenden. In 1505 deed de in 1486 tot graaf verheven Jan de Oude van Egmond (1483-1515) het ten oosten van de Oude Coogh gelegen land bedijken. Dit land vormde "het Nieuwe Landt". Onbedijkt gebied Tussen 1516 en 1525 liet Jan zijn weduwe, gra vin Magdalena van Waardenburg (gest. 1538) in het nieuw gewonnen land een huis bouwen. Dit werd de eerste aanzet tot het ontstaan van "d'Helderbuert" of "den Helder". De naam dankt zijn ontstaan aan de situatie waarin het gebied verkeerde: een onbedijkt bij vloed droog blijvend gebied. (Heller, helder of kwelder). De heer A.P. Vlam attendeerde mij erop dat in de Leybucht aan de Oostfriese kust iets zuidwestelijk van Norden een dergelijk gebied ligt dat men daar Heller noemt. In eenzelfde situatie verkeerde de buurt noordoostelijk van Huisduinen en gezien de taalverwantschap van de bewoners van Oost- en Westfriesland ligt het wel voor de hand dat zij hun buurt "die Heller buyrt" noemden. Tot na 1600 bleef men spreken van "den Eijlande van Huysduynen". Dirk Vroulandt was schout "des eijlants van Huysduynen". In zijn "Tegenwoordige staat der Verenigde Nederlanden" vermeldt Isaac Tirion het aantal huizen in 1632: aan Huisduinen 200 en aan den Helder 183. Niet lang daarna zou den Helder haar bakermat Huisduinen overvleugelen. Van Oudendorpe werd in het geheel niet meer ge sproken, maar naar gelang d'Helderbuert groei de, kon men er bij de adressering aan schout en schepenen niet meer omheen en werd de naam "den eijlande van Huysduynen en den Helder". Ofschoon het rechthuis (raadhuis) gevestigd bleef te Huisduinen en de vroedschap daar ver gaderde, werd het sinds de tweede helft van de 17e eeuw steeds gebruikelijker om van de aan den Helder gelegen herberg "De Roode Leeuw" gebruik te maken. Op 11 februari 1795 (na de omwenteling) sprak men van de "Provisionele Representanten voor de Burgarije van den Lande van Huysduynen en den Helder. Bestuurszetel Bij het Reglement van Orde van 1805 werd de bestuurszetel van Huisduinen definitief naar den Helder verplaatst. Sindsdien bestond het bestuur uit zeven leden en een schout. Aan het hoofd stond de President-Burgemeester die voor de duur van twee maanden werd gekozen. Deze functionaris mocht echter geen Huisduiner zijn. Het zelfstandig bestaan van het dorp hield in 1805 op. Bij keizerlijk decreet van 21 oktober 1811 werd de naam van de gemeente vastgesteld als "Helder" en verdween de naam Huisduinen van

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 22