SCHEEPSWERVEN AAN HET NIEUWEDIEP 2 75 De werf "De Hoop" Edward Taylor was geboren te Londen op 14 juni 1791 als oudste zoon van David Taylor en Elisabeth Sheldrick. In 1815 huwde hij met Clarissa Allen, dochter van John Bruce Allen en Martha Hurrill. Edward was een ondernemend man met grote belangstelling voor de zich alom omtwikkelende stoomvaart. In 1823 kwam hij in het nieuws door het aan vragen van een concessie voor een tweetal stoombootdiensten, een van Amsterdam op Utrecht en een van Amsterdam op de Lemmer. Beide concessies werden hem ver leend. In dit zelfde jaar bracht Edward Taylor het eerste geheel in Nederland gebouwde rader stoomschip "Mercurius", gebouwd op de werf "Hollandia" van Van Swieten te Amsterdam, in de vaart. Aanvankelijk was dit schip geen succes, maar later werd het overgedaan aan de "Amsterdam- sche Stoombootmaatschappij' die het van een nieuwe machine voorzag, waarna het schip jarenlang met winst heeft gevaren. De aanschaf van de eerste machine van de "Mercurius" was een vreemde geschiedenis. Zo schrijft de heer J.H. Wijnand in zijn boek "Het Schiprijk Amsterdam" hoe het Amsterdamse stadsbestuur nog steeds tegen dat "stoombootgedoe" was. Bovendien was er een eis van de regering, n.1. dat zowel de schepen als de machines in Nederland moesten worden gebouwd, resp. ver vaardigd. En nu was er in het gehele Koninkrijk slechts één fabriek die scheepsmachines kon vervaardigen, n.1. John Cockerill te Seraing. Maar deze fabriek had een contract gesloten met de "Nederlandse Stoombootmaatschappij" te Rotterdam, om alleen voor haar dergelijke machines te maken. Scheepswerf "De Hoop" van Edward Taylor aan de Binnenhavendijk.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 11