54 Op de kadastrale legger der gemeente Helder was het bedrijf bekend onder Sectie C Nummer 3406 t/m 3411 en besloeg het een oppervlakte van 35 aren en 15 centiaren. Jaarlijks diende aan de Domeinen een bedrag aan pacht te worden betaald. Uit een soortgelijke overeenkomst met de Helderse makelaars Hooglant en Van Her werden van 11 april 1832 kennen we de jaar lijkse pachtsom die deze heren aan de Domeinen dienden te voldoen, n.1. f 25,- voor 1870 vier kante ellen. Dat werfterrein omvatte een woon huis, loods, hellingen, kielkade, pikhok en berg plaatsen, benevens meerdere getimmerten en verdere inventaris. Erfpacht Om van een duurzame exploitatie van de werf verzekerd te zijn, verzocht Andries Korff om de pacht van de grond om te zetten in een eeuwig durende erfpacht. Op 25 maart 1833 ging de Permanente Commissie uit het Amortisatie syndicaat onder goedkeuring van de Koning met dit verzoek akkoord onder de daarbij om schreven voorwaarden. Een van die voorwaarden zal zeker hebben bepaald "dat op gezegden werf geen andere reparatiën aan zeeschepen mogen worden gemaakt, dan die welke dadelijk moeten worden verrigt en van dien aard zijn dat de schepen niet naar Amsterdam kunnen varen", terwijl een andere voorwaarde inhield "dat het bewuste stuk grond zal moeten worden gebezigd tot een scheepstimmerwerf en nimmer tot enig ander bedrijf of nering van wat aard ook, zal mogen dienen op verbeurte van deze vergunning". Zeer waarschijnlijk was de inhoud van het con tract met de heren Hooglant en Van Herwerden identiek aan dat met baron Van Westerholt, die na het bezoek van de souvereine vorst in oktober 1814 wegens kritiek door zekere ingezetenen op zijn beleid als maire, spoedig van zijn functie afstand deed en zich evenals Korff aan zijn werf ging wijden. Na de verkregen zekerheid achtte Andries Korff de tijd rijp om zijn bedrijf van de hand te doen. De oplevende scheepvaart bracht vanzelfspre kend ook meer belangstelling voor het onder houd en de reparatie van de vaartuigen en dus voor de werven. Eén van geïnteresseerden was de sinds enige jaren op de hofstede "Rid deroord" aan de Lage Vuursche wonende heer Edward Taylor. (wordt vervolgd) M.M.J.H. Het Nieuwediep, van het Wierhoofd af gezien (getekend door Henk SchoorI naar een schets in het gemeente-archief)

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 22