HEDENDAAGSE HISTORISCHE VOORVALLEN (HHV) 42 steek droeg. Achter de lijkwagen liepen de zes "kraaien" (dragers in hun zwarte uniform) met "kachelpijpen" (hoge hoeden) op het hoofd. Uitsluitend mannelijke relaties van de overlede ne zaten in de volgwagen: vrouwen en meisjes werden niet toegelaten. Op de begraafplaats werd de stoet voorafgegaan door doodgraver Reier Zwaan, op klompen, in een blauwe overall, met een ijzersterk school- petje op het hoofd. De schop over zijn schouder was een teken van zijn waardigheid. Met behulp van twee dikke touwen lieten de dragers de zwa re kist neer in het graf. Pastoor Jans zegende de dode, waarop de aanwezigen een schep aarde op kist mochten werpen. De pastoor sprak woorden van troost en opbeuring, ging voor in het "Onze Vader" en besloot de plechtigheid. Teruggekeerd in het sterfhuis werden de begra- fenisgangers door de treurende vrouwen op gewacht met versterkende middelen in de vorm van brood (met "eenheidsworst) en een kop "koffie" (surrogaat), moeizaam verkregen, want levensmiddelen waren (het was oorlogstijd) op de bon. En nu iets heel anders De directeur van een Helderse bank had op verzoek van zijn vrouw de statuten gemaakt voor een vrouwenvereniging, waarvan zij presidente was. "Wij kregen deze statuten op kantoor, voor het aanvragen van de koninklijke goedkeuring," vertelt de heer Strang. "Daarin stond onder meer dat de bijeen komsten werden gehouden in maandverband." In het volgende nummer van "Levend Verleden" vertelt de heer Strang, hoe dat afliep. speciaal bijeengejut voor onze vele relaties buiten Den Helder. - Op 24 september 1992 werd begonnen met de sloop van het marinezwembad aan de Hoofdgracht, vroeger achter de rasters van de werf, nu nog slechts herinnering. - Op zondag 27 september legden reünisten van de Royal Air Force, op bezoek in onze stad, een krans bij het herdenkingsmonument aan de Prins Hendriklaan (het vroegere Julianapark). Het was een sobere en indruk wekkende plechtigheid op die stille zondag morgen, de plek waar 50 jaar geleden de bommen vielen. - Na de installatie van de Adelborsten op 2 ok tober j.1. hield het Korps een mars door de stelling, voorafgegaan door de Marinierska pel. Van menige oudere Nieuwedieper ging

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 10