WIE LOST DIT RAADSEL OP? film- en videomateriaal over Den Helder aange boden. Een tweede videoband met historische filmbeelden is gemaakt (proefmodel). Met de reeds bestaande band, en de nieuwe, heeft de werkgroep een video-presentatie ver zorgd in het verzorgingstehuis "Goede Ree", naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van dit tehuis. Deze dag leverde ook weer oud filmma teriaal op. Thans staan op het programma een video-docu mentaire over de geschiedenis en afbraak van de Bethelkerk in de Spoorstraat. Met medewerking van leden van het videoteam "Triade" uit Den Helder wordt een draaiboek samengesteld. De bedoeling is, dat deze produktie zijn première beleeft in ons lustrumjaar 1993. Verder zijn er plannen om de geschiedenis van Den Helder op video vast te leggen. Al met al nog werk voor jaren voor de werkgroep die, naast ondergetekende, bestaat uit de heren Nieuwenhuizen en Eygermans. R.G.KONINGSTEIN, coördinator De ontwikkeling van de zgn. "Schnellboote" (S- Boote) van de Duitse Kriegs Marine gaat terug tot de Eerste Wereldoorlog. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog beschikte de Kriegs Marine over 17 niet erg betrouwbare S-Boote, die hoofdzakelijk werden gebruikt voor hulp diensten, zoals ordonnansdiensten en transport van materialen. De verdere ontwikkeling van dit wapen geschiedde in de loop van de oorlog. Het hoogtepunt werd bereikt in de laatste oorlogsja ren met meer dan 100 inzetbare schepen. Door het uitschakelen van de grote Duitse oor logbodems ging sedert 1942 nog slechts noe menswaardige offensieve kracht uit van onder zeeboten en Schnellboote. MUTATIES LEDENLIJST 744 G.J. Bosman 745 L. Barth 746 L.J.A. Zwierstra 747 N. Laagland Winder 748 Mw. W. TIstelle-Dhont 749 Mw. S. Nap-van Lienen 750 A.J.A. Hoogland 751 G. Leen 752 J.A. Smits 753 Mw. Ria Gijsberts 754 J.H. Bosveld, 's Gravenhage 755 G.B.J. de Barbanson, Schoorl 756 J.H. Toes 757 Mw. E.C.F. Brandjes-van Ginhoven 758 Mw. N. Steeman-Sturk 759 Mw. W. Cruyff-de Groot 760 W.C. Post (Br. Ignatius), Amsterdam 761 Mw. T.v.d. Velde-Hendriks, Haarlem 762 Mw. H.M.J. Steijn-Snieder 763 F.M.A. Zoetelief De S-Boote waren oorspronkelijk ontworpen voor operaties in de Duitse kustwateren. Bij het uitbreken van de oorlog beschikte de Kriegs Marine over twee S-Bootflottieljes (tegenwoor dig: eskaders), gestationeerd in Kiel en Wilhelmshaven, waar marinewerven konden voorzien in het benodigde onderhoud. Vóór het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog waren slechts Polen en Frankrijk poten tiële tegenstanders. Het Duitse opperbevel geloofde destijds in korte militaire operaties. Bij het uitbreken van de oorlog was de vloot nog in volle ontwikkeling zodat ook de bevoorrading nog niet optimaal functioneerde. Na voltooiing van de opbouwperiode - tegen

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 5