31 Aangezien de hier bedoelde waarnemingen geacht konden worden voor de wetenschap van groot belang te zijn, heeft Uwe vergadering [Provinciale Staten] in het afgeloopen jaar gemeend deze goede zaak door eene bijdrage uit de provinciale kas te moeten ondersteunen. Deze bijdrage heeft gestrekt om de gebouwen en werktuigen, die voor de waarnemingen ver- eischt worden, te verbeteren en te vermeerde ren. Men is daardoor alzoo in de gelegenheid gesteld een volgend observatorium op te rigten. De meest voorkomende waarnemingen zijn de volgende: 1de thermometerstanden; 2. de barometerstanden; 3. de rigting en drukking van de wind; 4. de waterstanden in het Marsdiep; 5. de gevallen regen en uitdamping; 6. de declinatie, inclinatie en intensiteit van den magneet; 7. de electriciteit van de lucht. 3. en 4. door middel van zelfregistrerende werktuigen. "Voor het onderhoud der zeewerken voor de kusten van Willemsoord, den Helder en Huisduinen wordt door de provincie voortdu rend met zorg gewaakt. Bij de stormen in de maand Februarij 1854 zijn op zeven verschillende plaatsen te zamen 925 vierkante ellen steenglooijing los en uit elkan der geslagen." De diepte in het Marsdiep blijkt langzaam maar zeker de voet van de zeewering te naderen. Daarom is jaarlijkse bestorting hard nodig. De duinwaterleiding aan den Helder, voor de levering van "versch en zuiver drinkwater aan de van het Nieuwediep vertrekkende zeesche pen", was nog niet tot uitvoering gekomen. De verleende concessie werd "met koninklijke bewilliging overgeschreven op name van den Heer Mr. Ch. Bosch Reitz te Amsterdam, die nu het voornemen heeft om deze wenschelijke aangelegenheid tot stand te brengen". WEGEN De Rijks Groote weg Alkmaar tot het Nieuwediep: werken daaraan werden aanbe steed voor een bedrag van f 13.226,67, inclu sief de bestrating in de gemeente Helder. Voorts werden straten en pleinen, wegen en voetpaden, bruggen en overzetveren, plantsoe nen en wandelplaatsen onderhouden. LANDBOUW Gras- en bouwland in het Koegras en in Helder deden respectievelijk 150 a 200 en 500 tot 1200 gulden. De pachtprijzen waren 7 a 30 en 40 a 75 gulden de bunder. Het gemiddeld dag loon voor een landarbeider was in het Koegras 70 cent per dag. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw had een afdeling in Helder met 52 leden in 1854, tegen 44 in 1852. Ook dit jaar was er weer longziekte, waaraan in Helder 14 runde ren stierven. De veestapel omvatte 369 paarden, 1772 run deren, 3965 schapen, 40 varkens, 8 bokken en 29 geiten; de telling werd echter gehouden in december als de meeste varkens al geslacht zijn. Schaapskudden werden door 64 mensen gehouden, waarschijnlijk op de zogenoemde woeste gronden. Veehandel op Londen was nog omvangrijk (o.m. ruim 4800 runderen en 28.325 schapen), maar er ging nu ook veel vee naar Frankrijk vanuit ons land. Door schaarste van gras in de zomer en over vloedige regenval in het najaar was het gras schaars, wat leidde tot een lagere kaasproduk- tie, die echter wel van uitmuntende kwaliteit was. Te Helder werden 145.000 Ned. ponden (=kg) boter en 200.000 dito kaas geproduceerd. Voorts werd uit deze gemeente 16.000 kg wol a 85 cent per kilo uitgevoerd. De forse stijging van de broodprijzen in 1853 zette zich dit jaar nog enigszins door; rogge brood deed in januari 14,5 cent en in december 15 cent. Provinciale werken

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 31