30 heid", als oproer of hongersnood dreigde, mocht de gemeentelijke overheid zelf armen gaan ondersteunen. De wet bevatte ook de bepaling dat de gemeen tebesturen de administratie moesten voeren van de domicilie-van-onderstand-regeling. Die be paling kwam er op neer dat een behoeftige tot last was/kwam van zijn of haar geboorteplaats. Dus iemand die in de Zijpe geboren was maar in Helder woonde en daar armlastig werd, kreeg in eerste instantie ondersteuning van de gemeente Helder, die dat weer verhaalde op de Zijpe. OPENBARE VEILIGHEID De kosten van het "policie-wezen" bedroegen f 2950, waarvan f 2500 voor tractement. De Helderse nachtwacht dienst werd gereorgani seerd; er werden nu tien mensen speciaal voor deze dienst aangewezen tegen een beloning van f 300 de man. "Den 12den Februarij, de Hollandsche kof Amsterdam, geladen met wijn, en gevoerd geweest door den kapitein H.W. Wortelboer. Het schip is verlaten en masteloos in zee gevonden en door de sleepboot De stad Amsterdam in het Nieuwediep gebragt. Wat aangaat de equipage, deze is door een vis- schersschuit gered, terwijl de gezagvoerder later aan het Nieuwediep is aangekomen, om het beheer over schip en lading weder op zich te nemen". De kosten hiervoor bedroegen in 1854 f 400 voor het onderhoud van de spuiten en f 240 voor tractementen en andere onkosten. Er was nog steeds geen gazverlichting, "hoe wel de wensch daartoe meer en meer algemeen wordt". De gemeenteraad trok zich in dit jaar deze zaak aan en droeg aan een bijzondere commissie uit zijn midden een onderzoek daar omtrent op. De straatverlichting door middel van olielantaarns kostte f 3800. Dit had vijf "gevangenen-vertrekken", waar op 31 december echter niemand in zat. In 1854 werden 25 mannen en 10 vrouwen aan gehouden, negen personen werden gegijzeld wegens boeten. Zeven mannen en drie vrouwen hoorden een veroordeling van maximaal een maand tegen zich uitspreken. In totaal zaten 54 mensen 201 dagen in het Huis van Bewaring, gemiddeld 2 tot 4. WATERSTAAT Door de koopvaarderssluis te Nieuwediep voe ren in dit jaar 1768 zeeschepen, 15 houtvlotten en 3626 binnenvaartuigen. Er werd nog steeds voortgebouwd aan de nieuwe koopvaarders schutsluis in het Noordhollands kanaal; in 1854 werd daarvoor uitgegeven f 121.312,70. Het geringere aantal houtvlotten hangt samen met het uitvaardigen van een voorlopig regle ment op het "zamenstellen en varen van hout vlotten in de koopvaarders binnenhaven te Nieuwediep en in het Groot Noord-Holland- sche Kanaal". In het belang van de overige scheepvaart wilde men de vrijheid "tot vlotten" beteugelen. De 's Rijkszeehaven het Nieuwediep was in een gunstige toestand: de diepte bleef nage noeg gelijk. Het plankierwerk werd uitgebreid en aan alge meen onderhoud werd f 34.000 uitgegeven, zo ook bij de scheepstimmerwerf van "den heer Taylor". "Reeds sedert eenige jaren is de opzigter bij de provinciale werken (aan den Helder) aldaar, de Heer C. van der Sterr, begonnen dagelijks meteorologische waarnemingen te doen en te registreeren. De uitkomsten van die waarnemingen worden elke maand in een tabel bijeengezameld en op die wijze aan het koninklijk instituut van inge nieurs medegedeeld. Stranding Brandweer Huis van Bewaring Meteorologisch observatorium

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 30