28 HELDERSE JAREN 1851-1875 Aflevering 4 - 1854 Nieuwe Lutherse kerk Onderwijs niet meer gratis Armenwet Meteorologisch observatorium Schaarste van gras Veel meer zeevaart op Helder BEVOLKING Het inwonertal steeg in 1854 van 11.782 naar 12.126 als gevolg van zowel een geboorten- als een vestigingsoverschot. Het betreft het wettige cijfer, feitelijk waren er heel wat meer inwo ners, namelijk 13.517, inclusief 319 militairen van de landmacht en 1366 der zeemacht. Vanuit Helder vertrokken Susanna Lobe, Dirk Lobe en Bernardus Tobei naar Noord-Amerika. Eerstgenoemde was echtgenote van Franciscus Jansen, die haar echter "eenige jaren geleden had verlaten". Ze was 24 jaar, zonder beroep, hervormd, mingegoed en had twee kinderen. Dirk Lobe, waarschijnlijk een broer, was "klee dermaker, 21 jaar, hervormd, mingegoed"; hij had vrouw en twee kinderen. Bernardus Tobei was een 31-jarige, katholieke, mingegoede zee man. Ook hij vertrok naar Amerika "om verbe tering van bestaan te zoeken"; zijn vrouw en een kind gingen mee. GEMEENTEBESTUUR In de loop van 1854 werden drie gemeentever ordeningen uitgevaardigd: op den hoedanig heid en den verkoop van het brood, op het los- loopen van honden en het rijden met honden wagens, alsmede een reglement op het veer met Zwolle. Op het vlak van de gemeentefinancien ging ongeveer f 80.000 om; het batig saldo was krap 2.000 gulden. KERKELIJKE ZAKEN "In de gemeente Helder is in 1854 de eerste steen gelegd voor den opbouw van eene nieuwe Evangelisch Luthersche kerk. De werkzaamhe den zijn in den loop van datzelfde jaar reeds zoo verre gevorderd, dat op 31 December jl. het gebouw van buiten voltooid was". De pro vincie had f 250 subsidie gegeven. ONDERWIJS De in 1853 uit de gemeenteraad benoemde commissie, die moest nagaan hoe het (lager) onderwijs beter en (voor de gemeentekas) goedkoper zou kunnen, concludeerde op 12 september: 1een of meer bijzondere scholen van de twee de klasse oprichten; 2) kinderen op de openbare scholen wier ouders daartoe de middelen bezitten een zeker schoolgeld te laten betalen. Dat schoolgeld zou eerst geheven behoren te worden, "zoodra er een genoegzaam aantal bijzondere scholen bestond om de keuze tusschen deze en de open bare mogelijk te maken". In de nabijheid van de Koopvaardersbin nenhaven mocht van de gemeenteraad en het provinciaal bestuur een bijzondere school der tweede klasse worden opgericht, maar die kon in 1854 nog niet geopend worden. Hoofd onderwijzer was J.A. Valks. "Een ander onderwijzer aan den Helder, die verziocht had eene gelijke aanstelling te beko men voor eene zoodanige school in het weste lijk deel der gemeente, heeft zijn verzoek later weder ingetrokken". In Noord-Holland zijn 11 tekenscholen, waar van alleen de Helderse geen gemeentelijke instelling en dus niet gratis is. ARMENZORG Er is sprake van "toenemende armoede" in ver band met de strenge winter en ongekende duur- door dr. L.F. van Loo Landverhuizers:

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 28