velen gretig gelezen en vaak ook uitgeknipt. Die knipsels kunnen worden bewaard, maar in boek vorm komen de verhalen beter tot hun recht, met de foto's, tekeningen en andere illustraties, gemaakt, verzameld en bijeengebracht door ons bestuurslid Arie Boon. Aan het eind van elk verhaal zijn de belangrijk ste genealogische gegevens van de betrokkene vermeld, op basis van de gegevens die werden verstrekt door de genealogen M.M.J. Hoogenbosch en A.P. Vlam. Voorts wordt bij elk onderwerp de literatuur vermeld die de auteur heeft geraadpleegd. Voor de presentatie van het boek in "De Bran ding" te Huisduinen heeft het bestuur een datum in november a.s. op het oog. De prijs voor leden zal f 15,- bedragen en voor niet-leden f20,-. In het midden van de vorige eeuw waren er - ook in Den Helder - weerkundigen, die een bij zondere belangstelling aan de dag legden voor het z.g. "ozone", een aan zuurstof verwant ingrediënt van de dampkring. Al in 1785 kwam de Haarlemse medicus Martinus van Marum op het spoor van deze geheimzinnige stof, die een eigenaardige geur verspreidde tijdens proeven met een nieuw type elektriseermachine. De Duitse chemicus Christian Friedrich Schön- bein, die ook had waargenomen dat een spiege lend kwikoppervlak onder invloed van diezelfde geurige stof mat werd, schreef deze verschijnse len toe aan een bijzondere vorm van zuurstof, die hij "ozon" noemde (naar het Griekse woord "ozoon", dat "de riekende" betekent). Blijkens het in 1856 verschenen Provinciaal Verslag van Noord-Holland over het jaar 1955 (pag. 376 en 377) was ozon ook in Den Helder een onder werp van observatie. Hierover gaat het volgende fragment: "Het meteorologisch observatorium aan den Helder wekt steeds grote belangstelling en lokt talrijke bezoekers, ook uit het buiten land. Behalve dat de waarnemingen zijn voort gezet, heeft men sedert kort ook een begin gemaakt met het onderzoeken van de hoeveel heid OZONE, die in den dampkring voorkomt. Men beweert namelijk, dat het aanwezen van een grootere of kleinere hoeveelheid van deze luchtsoort in verband staat met den loop van besmettelijke ziekten. Vermoedelijk zal de mededeeling der gedane observatiën en hare vergelijking met die, welke elders gedaan wer den, over de juistheid van de bovenbedoelde bewering eenig licht kunnen verspreiden." Al in 1855 zorgen over de ozonlaag 14 „Hier leyt begraven" schipper lacob lan Foikerts (t 11 mei 1692)

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 14