In ere hersteld Onder het opschrift "Eerste steen als laatste in oude luister" berichtte de Helderse Courant op 27 maart j.1. dat de herdenkingsplaquette, ter gelegenheid van de eerste-steenlegging in 1923 van onder andere het Lidwina-ziekenhuis, door de verwijdering van het ANWB-bord, waarach ter het jarenlang schuil ging, weer zichtbaar was gemaakt. Een gezamenlijke actie van de plaatse lijke consul van de ANWB en de H.H.V. boekte dit mooie resultaat. Ofschoon degenen die deze eerste-steenlegging op 3 oktober 1923 meemaakten, de leeftijd der sterken reeds bereikten, zijn er toch nog velen in en buiten Den Helder, die zich deze plechtigheid goed kunnen heugen. Niet de bouw van het Lidwina-ziekenhuis, dat eerst in de jaren 1928/1929 werd gebouwd, maar de aanvang van de scholenbouw voor de r.-k. jeugd uit die dagen brengt deze gedenk steen in herinnering. Voor de r.-k. meisjes was reeds in 1869 in de Jonkerstraat een school opgericht door het kerk bestuur van de Petrus en Pauluskerk, maar voor de jongens werd geen eigen school gesticht, hoofdzakelijk omdat de middelen daartoe ont braken. Toen in 1914 de meisjesschool te klein werd en niet meer aan de wettelijke eisen voldeed en aanpassing en verbetering der gebouwen onmo gelijk bleek, gaf de bisschop van Haarlem in 1915 aan de kapelaan der OLVOO-kerk H.J. M.M. Alink de opdracht tot het stichten van een nieuwe meisjesschool onder voorwaarde, dat eerst, of althans gelijktijdig daarmee, een jon gensschool zou worden gebouwd. De eerste wereldoorlog en de financiële moeilijkheden daarna vertraagden de uitvoering van de plan nen, maar dank zij de inwerkingtreding van de Wet op het Lager Onderwijs werd de mogelijk heid geschapen, zowel de jongensschool St. Jozef als de meisjesschool St. Maria te bouwen, terwijl vrijwel gelijktijdig ook de bouw van de fröbelschool St. Catharina ter hand kon worden genomen. Op 3 oktober 1923 legde pastoor P.J. van Beuzekom tijdens zeer slecht weer en hevige regen en opgeluisterd door een zangkoor onder leiding van de heer A. Leewens en de muziekka pel Winnubst, de eerste steen, waaraan dit een voudige monument de gedachtenis levendig houdt. De inscriptie op de gedenksteen luidt: Bij den aanvang van deze scholenbouw 3 October 1923 legde mij de Zeer Eerw. Heer P.J. van Beuzekom. M.M.J. HOOGENBOSCH 101 Met vakkundige hulp legt pastoor Van Beuzekom de eerste steen

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 5