A.P. Staalman roemrucht Kamerlid uit Den Helder. (1858 - 1938) 114 Omstreeks een eeuw geleden begon Andries Popke Staalman, zoon van de chef van de zeilmakerij op de Rijkswerf te Den Helder, een boekenwinkeltje annex drukkerijtje van waaruit hij een nieuws- en advertentieblad "Extra tijding" ging uitgeven. In dit blaadje stelde hij, met scherpe pen, de mensonwaar dige toestanden bij de Koninklijke Marine aan de kaak. De gevolgen waren onthutsend; in eerste instan tie, uiteraard, woedende marine-officieren en een gnuivend lezerspubliek. Vervolgens een ze tel voor Staalman in de Tweede Kamer bij de verkiezingen in 1894 en de nodige paniek daar over bij de marine-autoriteiten. Tenslotte: door toedoen van de dissidente A.R.P.-er Staalman leed Abraham Kuyper bij de verkiezingen van 1905 een nederlaag, waardoor Kuypers politieke macht voorgoed werd geknakt. Andries Popke Staalman werd op 2 november 1858 geboren te Hellevoetsluis als zoon van Gerrit Staalman en Catharina Jannetje Vos- seveld. In december 1858 verhuisde het gezin Staalman naar Den Helder, waar vader werk kreeg op de zeilmakerij van de Rijkswerf. Veel onderwijs heeft Andries niet gehad. Als oudste van een groot gezin moest hij reeds als 12-jarige meehelpen om de kost te verdienen. Hij was een tijdje hulpklerk bij de gemeente-ontvanger in Nieuwendam, vervolgens diende hij een jaar als dienstplichtige bij de marine, daarna begon hij een drukkerijtje, van waaruit hij het Noord-hol lands Nieuws- en Advertentieblad "Extra tij ding" ging uitgeven. Hij schreef dit blaadje zelf vol en uitte zijn kri tiek op de in zijn ogen mensontwaardige ver houdingen bij de marine op niets en niemand ontziende wijze. Al heel gauw mocht het blad dan ook niet meer op marineschepen gelezen worden, met -natuurlijk- een averechts gevolg. In 1891 werd Staalman zelfs tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in zijn blad de Helderse commissaris van politie en een marine-officier zou hebben beledigd. Sedertdien was Staalman in Den Helder en omgeving bij iedereen bekend, door de autoritei ten gehaat, door de gewone mensen bemind. Kamerzetel Zijn populariteit bij de gewone man had tot gevolg dat hij bij de kamerverkiezing in 1894 de kamerzetel van het kiesdistrict Den Helder -het was nog in de tijd van de districtsvertegenwoor diging- veroverde. Voordien was de zetel bezet geweest door een liberale marine-officier. "Het was voor sommigen hunner om te verstijven van schrik", schreef Staalman over de marine-offi cieren. Nogmaals: Staalman, die voorzitter was van de Helderse A.R. kiesvereniging "Nederland en Oranje", van de Chr. onderofficieren vereniging én van de Helderse vissersvereniging, was een vertegenwoordiger van het volk in optima for- ma, hetgeen van veel van de huidige, door par tijbesturen "aangewezen" kamerleden, niet gezegd kan worden. Was Den Helder dan zo gereformeerd? Zeker niet. Van de 6750 kiesge rechtigden (alleen mannen!) waren er slechts 800 lid van de Anti Revolutionaire Partij. Vergadering van de gelovigen. Overigens: Staalman zelf was niet gerefor meerd, maar Darbist. De volgelingen van John Darby (vergadering der gelovigen) waren scherp gekant tegen alle vormen van kerkelijke organi satie, kerkelijke ambten, formulieren, enz. In hun kring leefde sterk de verwachting van de

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 18