OPENBARE VEILIGHEID Het bescheiden Helderse politiecorps kwam onder leiding te staan van een commissaris (tevens waterschout), die inspecteur in Amsterdam was geweest. STRANDINGEN: 1) "De Nederlandsche kof Gezina Jantina, schipper Rosema, met koolzaad van Rouaan naar Amsterdam. Men heeft het volk kunnen redden, vooral door het moedig gedrag van Com. Dito, die tot tweemaal toe, met een touw om het lijf naar het schip is gezwommen, ten einde van daar eene gemeenschap met den vas ten wal tot stand te brengen, eene poging, waar in hij (uit)eindelijk is mogen slagen. Tot loon van deze moedige daad, welke met levensgevaar vergezeld ging, is hem door de koning de gouden medaille geschonken, vastge steld bij K.B. van 24-1-1841, benevens een gra tificatie van f 100,-" toen toch al gauw 16 minimumweeklonen nu ca. f 6000,-). 2) "De Engelsche brik Starling, kapt. G Surtees, in ballast van Rotterdam naar Londen. De equi page (bemanning) is gered". 3) "Voorts is in het Nieuwediep binnen gebragt, de Noordsche schooner George Washington, gevoerd geweest door kapt. HJ. Beek, geladen met hout, van Droback naar Harlingen. Sloeplieden van Egmond en Petten hadden dit schip geheel verlaten en masteloos in zee drij vende aangetroffen en naar het Nieuwe Diep gebragt. De kapitein is aldaar later mede aange komen. Hij had zich met zijn volk in den sloep geborgen, en was in dien toestand door een Russisch schip gevonden en opgenomen". STRAATVERLICHTING Den Helder werd 's nachts verlicht door 123 olielampen, die men door gaslantaarns wilde gaan vervangen, maar er is in 1852 nog geen besluit genomen. Het plaatselijke Huis van Bewaring, met vijf "gevangenvertrekken" herbergde in 1852 in totaal 45 gevangenen die er samen 179 dagen vastzaten. Het betrof onder meer twee doortrek kende gevangenen, een tijdelijk opgesloten krankzinnige, tien door de arrondissements rechtbank te Alkmaar tot straffen van maximaal een maand veroordeelden, twee "gegijzeld voor boete" en zes door de plaatselijke kantonrechter veroordeelden. POSTERIJEN Het postkantoor hier ter stede bracht f 11.323,49 op, dat te Alkmaar f 10.473,65. In "de zoogenaamde Blaauwe Keet, aan het Noord-Hollandsche Kanaal", werd een hulp postkantoor ingericht ten behoeve van "het Koegras en den Anna Paulownapolder" - twee recente droogmakerijen. De brieven, etcetera gingen per (schroefstoomboot van en naar Amsterdam. Die boot was hoogstwaarschijnlijk de "Constantia", ook voor passagiers, van de Gebroeders Zur Mühlen, die - net als Taylor - een concessie kregen in dit jaar voor een stoom- bootdienst Nieuwediep - Texel - Harlingen. WATERSTAAT Door de Koopvaarderssluis in het Noord hollands kanaal bij Nieuwediep werden 1821 zeeschepen geschut met een totale lading/ballast van bijna 480.000 ton, alsmede 277 "ligtersche- per", 3655 "binnenvaartuigen" en 27 (houtvlot ten. LANDBOUW De gemeente Helder had in het Koegras en de Helderse polder nogal wat agrarische gronden; de plaatselijke afdeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw telde dan ook maar liefst 44 leden. Het betrof hier voorname lijk veeteelt: de veestapel omvatte 386 paarden (5 hengsten, 166 ruinen, 168 merriën en 47 veu lens), 1735 runderen (40 stieren, 13 ossen, 1328 koeien en 354 kalveren), 2961 schapen, 22 var kens (peildatum echter eind december, als de meeste varkens al geslacht waren), 17 bokken en 50 geiten. Die schapen brachten 14.000 kg wol voort, maar «1 71

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 7