69 HELDERSE JAREN 1851-1875 door dr. L.F. van Loo Aflevering 2: 1852 Echtscheidingen zeldzaam Comité voor warme spijzen Cornelis Dito, moedig man Nog geen gaslantaarns „Paardenjagerij", 0,50 per uur Amsterdam vreest concurrentie Helderse jaren 1852 BEVOLKING Het aantal inwoners nam toe van 10.923 tot 11.252 "wettig". Feitelijk verbleven er 12.664 mensen in onze stad. Daaronder zijn begrepen 135 militairen van de zee- en 511 van de land macht, alsmede een gevangene. Den Helder kende zowel een geboorten- als een vestigings overschot, met andere woorden een gezonde situatie. Opmerkelijk is de scheiding van tafel en bed van een echtpaar met 8 kinderen; van twee paren werd de echt ontbonden. Dat scheiden kwam toen vrijwel niet voor in Noord-Holland (en elders). Alleen Bloemendaal kende een scheidingsgeval en Amsterdam uiteraard meerdere (28). GEMEENTEBESTUUR Mr. S.H. Lette, burgemeester en raadslid, ver trok naar elders en dus moest een nieuw lid in de gemeenteraad in zijn plaats gekozen worden. Van de 511 kiesgerechtigden (mannen van een zekere welstand) namen er 222 (ruim 40%) aan de stemming deel; J. Schoon werd gekozen. Deze Schoon was notaris, gemeente-secretaris en lid van Provinciale Staten. Krachtens de nieu we gemeentewet van 1851 was een combinatie van de eerste twee ambten niet toegestaan, waar op Schoon koos voor het ongetwijfeld lucratieve ambt van notaris. L. Verhey werd zijn opvolger als gemeentesecretaris. Den Helder stond er als gemeente goed voor, getuige het batige saldo van f 7090,- over 1851. De allervoornaamste inkomstenbron, de belas tingen - vooral accijnzen - leverde ongeveer f 74.000,- op. Maar er waren ook grote uitgaven posten en kostbare plannen. Het gemeentebestuur kostte f 10.000,-, publieke werken vergden f8150,-, de openbare veiligheid f 12.435,-, armwezen f 20.600,- en onderwijs f 9.225,-. Voor de bouw van een algemeen wees huis (aan de Kerkgracht, later raadhuis) leende de gemeente 25.000 gulden. KERKELIJKE ZAKEN Den Helder herbergde een "Israelietische" en een "afgescheiden" gemeente, onder meer. De laatste was een uit de hervormde kerk gestapte groepering en een voorloper van de gerefor meerden, die nogal moeilijk lag toentertijd, wat bijvoorbeeld blijkt uit het niet met een hoofdlet ter schrijven in officiële publikaties. De hervormde gemeente leende in 1852 een bedrag van 7000 gulden tegen 5% om de kerk te kunnen herstellen en om een voorschot dat het gemeentebestuur indertijd had verstrekt om die kerk te kunnen gaan bouwen, af te betalen. De doopsgezinden tenslotte startten met de bouw van een nieuwe kerk en kregen daarvoor f 1000,- van de provincie. ONDERWIJS De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departement Den Helder, had een zangschool tot stand gebracht die 83 leden telde in 1852. De tekenschool, naar ik meen ook al een initiatief van 't Nut, had 32 leerlingen en was bedoeld voor ambachtslieden in opleiding. De jongelui "ontvangen onderwijs in zoodanige beginselen van het teekenen, als hun het meest dienstig zijn kunnen, bij de waarneming van hun beroep".

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 5