Vijftig jaar geleden: de Slag in de Javazee frr" 68 Met het verglijden der jaren wordt het aantal mensen, die de Slag in de Javazee als een stukje "Levend Verleden" in hun herinnering bewaren, steeds kleiner. Langzaam maar zeker wordt de Slag in de Javazee een historische gebeurtenis, zoals de Slag bij Waterloo, de Slag bij Nieuwpoort, de Slag bij Thermopylae, de Slag in het Teutoburgerwoud. Toch zal voor vele lezers van "Levend Verleden" de Slag in de Javazee een bijzondere plaats tussen al die veld- en zeeslagen in de geschiedenis innemen, vooral wanneer zij terug denken aan die dagen van verwarring, toen de persberichten onvolledig en onbetrouwbaar waren. De "Engelse zender" bood nog enig hou vast. En dan was er, voor enkele bevoorrechten, die unieke uitgave "Onze Marine" - in de bezet tingsjaren een "trait-d'union" tussen het door de Duitsers verboden maandblad "Onze Marine" en de na-oorlogse "Blauwe Wimpel". De ziel van het Algemeen Nederlands Comité "Onze Marine" was de oud-marineman A.W.P. Angenent, die onder zijn pseudoniem Albert Chambon ook tijdens de bezetting actief bleef als propagandist voor de Koninklijke Marine. Van zijn hand verscheen allereerst het losbladig handboek "Onze Marine", dat bij Drukkerij de Boer in de Koningstraat werd gedrukt en vol gens een strak schema in afleveringen onder de "vaste klanten" werd gedistribueerd. Toen de drukkerij geen kunstdrukpapier meer kon bemachtigen, schakelde Albert Chambon over op zijn "Persoonlijke Correspondentie", waarvoor Drukkerij de Boer uit een flinke voor raad vooroorlogs krantenpapier kon beschikken. Verder produceerde Albert Chambon in nauwe samenwerking met de drukker een "Maritieme Documentatie", een nog altijd interessante serie kaartjes vol informatie, opgeborgen in een origi neel kistje. Vijftig jaar geleden - begin maart 1942 - ver schenen de laatste tien blaadjes (nr. 71-80) van het losbladig boek. Op de valreep kon Albert Chambon nog juist twee pagina's wijden aan de Slag in de Javazee. Een verkleinde reproduktie van deze beide pagina's drukken wij hierbij af. Deze pagina's vormen het prille begin van een reeks boeken, artikelen en beschouwingen over de Slag in de Javazee, waaraan wij met respect voor Karei Doorman en zijn mannen terugden ken. Redactie De slag in de Javazee Er was bij de marine sedert tientallen jaren een geest tot uiting gekomen, die door buitenstaanders dikwijls verkeerd beoordeeld werd. een geest, die meermalen met meer of minder bittcrhe.d tot uiting kwam in de opmerking: ..Wat kunnen wij. marinemannen, anders doen in tijd van actie, dan met ons gering en gebrekkig materiaal, stervend strijdend ten onder gaan Was dit. zooals men wel eens beweerde, défaitisme? Neen! Want daaruit sprak het voornemen om zich nimmer gewonnen te geven. De slag in de Javazee op 27 Febr 1942 bewees, dat de geestesgesteldheid van den Nederlandschen marineman nog altijd dezelfde en nog altijd een goede was: niet versagen; aanvallen! al weten we, dat de uitslag niet anders zijn kan dan stervend strijdend ter. onder gaan' Wat er van dien strijd bekend is en wat daarvan in de in Nederland verschijnende pers is gepubliceerd, bewijst, dat de mannen van de ..De Ruyter". de ..Java", de ..Kortenaer en de Witte de W:th" niet versaagden en manmoedig naar den ouden, roemrijken aard van den Nederlandschen zeeman, den strijd tegen een overmachtigen vijand hebben aangebonden. Het aantal, maar meer nog de harmonische samenstelling en grootere vuurkracht van de Japansche strijdkrachten in de Javazee weer hield den Nederlandschen bevelhebber van de geallieerde vloot, den schout-bij-nacht K W F M Doorman, niet. den strijd aan te binden en aanvankelijk zelfs een overwicht op den tegenstan der te vormen In den middag van 27 Febr. om kwart over vier raakten beide partijen slaags. De Japansche strijdkrachten be stonden uit 8 kruisers, die voor een deel elk over 10 kanons van 20 cm en 8 kanons van 12 cm beschikten en twee catapults en vier vliegtuigen aan boord hadden. Bovendien waren er !3 tor- pedobootjagers en een ongenoemd aantal onderzeebooten aan Japansche zijde. De onder Nederlandsch bevel staande geal lieerde vloot bestond uit 5 kruisers en 5 torpedojagers, waarvan slechts 2 kruisers resp 9 en 6 kanons van 20 cm hadden Van de beide Nederlandsche kruisers De Ruyter en de ..Java zijn nadere bijzonderheden op blad e 1 en a 2 te vinden. W'ijl de ge allieerde vloot in den aanval was. moesten de Anierikaansche torpedojagers uitgeschakeld worden, omdat deze te weinig snel heid hadden, uiteraard waren in dezen aanval ook geen onder zeebooten d c in het algemeen slechts 9 mijl onder water maken. Van de 5 geallieerde jagers waren er 2 Nederlandsche. n 1. de ..Kortenaer en ..Witte de With De ..Kortenaer" (waarvan bijzonderheden op blad c 1 en c 4werd om kwart over vijf ge troffen en zonk Van de pl.m. 150 koppen werden er later 116 gered. De ..Witte de With" moest een half uur later, hoewel on beschadigd. een getroffen geallieerde kruiser begeleiden en zich uit den strijd terugtrekken; tezelfder tijd werd een geallieerde jager getroffen Om half twaalf werden kort na elkaar de ,,De Ruyter" en de ..Java tot zinken gebracht, vermoedelijk door onderzeebooten: 137 man konden gered worden; de overigen, pl.m 800 man. vonden strijdende hun zeemansgraf in de Java Zee ten Noorden van Rembang. Hr Ms. ..Java" een volsalvo gevend.

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 4