67 Hotel-café-rest. "De Branding" "Eens was het Husedunia" Huisduinen Dorpshuis "Ook dit was Huisduinen" Gemini ziekenhuis "Van Parkzicht tot Gemini" Gemini ziekenhuis "Van Kraaienbuurt tot Oud- Den Helder" Van Kalsbeek Binnenhaven "Dit was eens het Ankerpark" Verpleeghuis "Den Koogh" Dit was eens het Koningsplein Hal Bibliotheek Bernhardplein "Zo was eens het oude Stationsplein" Huize "Prinses Margriet" "Van Buitenhaven tot Visbuurt" ARCHEOLOGISCHE GEHEIMEN In een interview met Helders Weekblad van 27 december 1991 vertelde de amateur-archeoloog Frans Diederik uit Schagen, dat ook onder het aardoppervlak van Den Helder nog tal van archeologische geheimen verborgen moeten lig gen. Bij de bouw van het Gemini-ziekenhuis zijn voorwerpen uit de ijzertijd, ongeveer 500 jaar vóór Christus, gevonden. Bij de aanleg van de nieuwe haven zijn op het Balgzand nederzettin gen uit de achtste en negende eeuw gedeeltelijk onderzocht. Bij de bouw van de wijk De Schooten trof men restanten aan van bewoning op de terp 't Torp aan de Torplaan. Dit is waar schijnlijk het vroegere plaatsje "Edesthorpa", waarvan in de achtste eeuw melding werd ge maakt. In die tijd wordt ook Husidunum ge noemd. Door het opschuiven van de kust ligt het huidige Huisduinen vier tot vijf kilometers meer landin waarts. Dit is ongeveer het enige wat er van Den Helder bekend is en dat houdt in dat er nog veel op ontdekking ligt te wachten. De Archeologische Werkgemeenschap Neder land heeft twintig afdelingen. De regio Noord- Holland Noord van deze gemeenschap omvat het gebied ten noorden van de lijn Castricum, Alkmaar, Hoom en binnen dat gebied is de werkgroep Schagen de enige die in de kop van Noord-Holland werkzaam is. Voor de twintig leden tellende werkgroep is dit gebied feitelijk te groot. Gaarne zou het bestuur weten of er onder onze leden belangstelling leeft voor archeologische activiteiten en zo ja, doen we dat dan door samenwerking met Schagen of door oprichting van een eigen Helderse werkgroep in overleg met en desnoods onder leiding van de heer Diederik? Wij wachten uw reacties vol belang stelling af op ons secretariaat of in de leeskamer. MEUBILAIR Van het bestuur van de Algemene Uitvaart vereniging "Den Helder" mochten wij ten behoeve van onze leeskamer ontvangen twee stalen kasten, een bureau en enige stoelen. De uitrusting van onze lokaliteit in het stadhuis is hiermede naar aller genoegen verbeterd. Wij zeggen het bestuur van de uitvaartvereniging van harte dank. AANSCHAFFINGEN Na enige vergeefse pogingen wisten wij de hand te leggen op een curieus register, dat zich sinds een tiental jaren in het bezit bevond van De Vries Recycling te Heerhugowaard. Bij de handmatige verwerking van het oud papier kwam men wel eens wat tegen, een inge bonden jaargang oude tijdschriften of een bij zonder ogend boek. Dit betreft een register uit de vorige eeuw over dieptepeilingen, gedaan voor de kusten van Huisduinen en Den Helder, beginnende aan het Nieuwedieper Wierhoofd, westwaarts op, verge zeld van een eveneens nog gave linnen kaart "zo als die door den Ingenieur P.T.Grinwis in den jare 1822 is opgemeten". De 139 nauwgezet beschreven peilingen zijn uitgevoerd van 1828 tot en met 1882. Wij vonden ons lid dr. H.Schoorl bereid om t.z.t. aan deze aanwinst een artikel te wijden in "Levend Verleden".

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 3