95 korpsen een verdienstelijk burger 's avonds een serenade met fakkellicht, dan trok dat veel belangstelling. Drommen mensen liepen achter de muziek, en het was voor jongeren een sport een stop te maken en zo de achterhoede op te houden en daarna snel door te lopen. Van tijd tot tijd gaven deze korpsen ook een con cert in de muziektent in het Julianapark. Tijdens deze concerten was het verboden te lopen of te schreeuwen en was er altijd een politieagent om de orde te bewaren. MASTERKEYS Bij de jongere generatie waren destijds twee amateur-dansorkesten zeer bekend, The Mixed Follies en de Masterkeys o.l.v. Louis van Loo en Flip Ekkers, met als medewerkers o.m. Cees Verschoor, Jan Bijl, Arie Vlam, An Remelink, Jo Walboom en Giel Blom. Deze bands hadden een groot aantal supporters en verzorgden o.a. zondagsmiddags de dansmuziek in het Badhotel of in Casino. Waar muziek gemaakt wordt, wordt ook gedanst en zo was er in de Koningstraat een vermaard dansinstituut van de familie Polak, "Musis Sacrum" genaamd, waar Jaap en Tilly op de muziek van Flip en Roosje de jeugdige Nieuwediepers de danskunst bijbrachten. Tenslotte werd onze stad wekelijks opgevrolijkt door twee draaiorgels met als orgelbazen Wolf en Mieldijk, de laatste met paardetractie. Bij een bruiloftsfeest of een verjaardag kon men een beroep op hen doen om het feest luister bij te zetten. Dit werd ook wel gedaan door grappen makers. Zo huurden enige scholieren van de ULO-school aan de Molenstraat tijdens een bepaald lesuur het orgel vlak bij school! Ook op de Buitenhaven bij het eentonige kolenladen van de "Hertog Hendrik" of de "Gelderland" vrolijk te een der orgels meestal de sfeer wat op. In die dagen waren verschillende banketbakkers bekend om hun specialiteiten; zo was Van Alphen bekend om zijn kikkerkopjes, een groen gebakje in de vorm van een kikkerkop; Verfaille in de Spoorstraat om zijn moorkoppen, een slag roomsoes met chocolade dekking; Elte om zijn boterpunten en Houter om zijn mokkagebak. Beroemd in en om Den Helder was de taai van de Gebrs. Pronk! Waren we wellicht hongeriger dan thans? Beide broers hadden een goed lopen de banketzaak in de Keizerstraat, waar hun zus ter To de scepter zwaaide. „PRIKFABRIEK" Op de Ruyghweg hadden we een confectiefa briek, meer algemeen bekend als de PRIK. Toen daar in de jaren dertig een arbeidsconflict ont stond, trokken de werknemers met spandoeken door de straten en zij waren hoogst verbaasd, dat bij de werfpoort hun slogan "Acht uur naaien is lang genoeg" de lachlust van de mannen opriep. De vooruitstrevendheid van Den Helder vinden we in die dagen gesymboliseerd in een ingrij pende verkeersmaatregel: de verbinding tussen de Keizerstraat en de Sluisdijkstraat bij het hui dige Kanonnenplein werd tot EENRICHTING- straat gepromoveerd. Ter stimulering van het vreemdelingenverkeer ging men over tot de inrichting van een kam peerterrein in onze veste. Op een schitterende lokatie aan de Nieuwe Weg, ver van winkels, strand en duin, in het vlakke land en dus in de volle wind. De onderneming was al bij voorbaat tot mislukken gedoemd! De z.g. kantine werd in de oorlogstijd herschapen in een tuinderswoning en thans is hier de fontein van O.W. gevestigd. "HITTEPETIT" Een aantal agenten van de Helderse politie was meer bekend onder hun bijnaam dan onder hun familienaam; zo kende men Hittepetit, koning Boko, de Gluiper, terwijl zelfs een inspecteur bekend was onder de naam van Harmonica Jim. In die tijd werd een motor met zijspan in dienst gesteld, algemeen bekend als de "motorbrik" die o.m. bemand werd door de combinatie van Gielis en Klap. Aangezien het in die tijd voor de jeugd nog mogelijk was om op straat te voetballen, waar door er van tijd tot tijd wel eens een ruitje sneu velde - wat toen al vandalisme genoemd werd -

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 31