ons en leidt", dat eens een centrale plaats had in de raadkamer in het stadhuis Kerkgracht. - Kapper Robert-Jan Oudijk laat een door hem aangekocht en in gebruik genomen pand op de hoek Polderweg-Bothastraat uitwendig zoveel mogelijk in de oude staat restaureren. Een lof waardig initiatief. - De Genie van de Koninklijke landmacht is op 20 januari 1992 begonnen met het slopen van de zware betonnen kap op het fort "Kijkduin", welke in de jaren 1940-1945 door de Duitsers werd aangebracht. Eén en ander is noodzake lijk om het fort in de oorspronkelijke staat te kunnen restaureren. - Mede dank zij protesten, onder andere van onze vereniging, blijft de vroegere Cantine voor de Infanterie (laatst bekend onder de naam Gebouw Friso) in het fort "Erfprins" gespaard voor het nageslacht, evenals het uit 1847 daterende Loodskantoor aan de Buiten haven (vroeger op de hoek van het Ankerpark). Laatstgenoemd pand had moeten wijken voor de bouw van een nieuwe visafslag. - In de Helderse watertoren is een "klimmuur" gebouwd om sportieve klimmers de gelegen heid te geven die sport uit te oefenen. - Op 7 februari j.1. is begonnen met de sloop van de kerk aan de Palmstraat en nog enkele belendende percelen ten behoeve van het bouwplan "Palmplein". Even iets rechtzetten In het december-nummer van "Levend Verle den" (vierde jaargang nr. 2) annonceerden wij de verschijning van deel 2 in de Helderse His torische Reeks, i.c. de bundel 't Was alles zo vertrouwd" van Henk Rondel. Bij de presentatie daarvan in "De Branding" op 21 november j.1. heeft onze redacteur J.T. Bremer een aantal anecdotische feiten gememoreerd. Eén daarvan betrof de thans 87-jarige oud-organist van de Nieuwe Kerk, de heer Cor Schadee uit de Anemonenstraat. Over hem vertelde Jan Bremer de anecdote, dat hij een handige (of mondige?) methode had bedacht om tijdens het begeleiden van de gemeentezang het aantal coupletten van een psalm of gezang te kunnen bijhouden. Het gebeurde nogal eens dat een organist een vers vergat en de gemeente in een toestand van verwarring achterliet bij het begin van het "laat ste" couplet. Of de gemeente zweeg voldaan, terwijl de organist na een kort tussenspel opnieuw het volle werk van het orgel liet dave ren, in de verondersteling dat er nog een vers moest volgen. En wat zou Cor Schadee nu heb ben bedacht om dat soort blunders te voorko men? Hij haalde uit zijn broekzak evenveel grauwe erwten als het aantal coupletten dat hij moest begeleiden, stak deze in zijn mond en spuwde er één uit na het voltooien van elk cou plet. Als zijn mond leeg was, kon hij met zijn naspel op een magistraal slotakkoord aansturen. Welnu, de heer Schadee heeft zich bij de redac tie gemeld met een rectificatie, die allereerst inhoudt dat het erwtenverhaal moet worden toe geschreven aan Trijn Bruul, destijds organiste van de kapel in Den Oever. Zelf gebruikte Cor Schadee als beginnend organist een telraam. Bij een andere beproefde methode werkte de orga nist met lucifers, die van de linker- naar de rech terzijde van de speeltafel werden verplaatst. En nu we toch aan het rectificeren zijn: mis schien zijn er oplettende lezers van "Levend Verleden", die hebben opgemerkt dat de foto bij het verslagje 't Was alles zo vertrouwd" in spiegelbeeld is afgedrukt. Bewijs: Henk Rondel behoort nog altijd tot de rechtshandigen. Red. 91 Twee burgemeesters uit de eregalerij: Stakman Bosse en In 't Velt (r.)

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 27