89 staan. Integendeel: de naam Julianadorp, die behoort bij een bepaald, karakteristiek geheel, wordt hiermee ten onrechte geplakt op een wijk met een totaal ander karakter, waar bovendien een geheel ander naamstramien heerst - dat de Raad wél handhaaft - dat in geen enkele relatie staat met de naam Julianadorp welke de wijk nu draagt. Het is uit een oogpunt van naamgeving een rommeltje geworden en onhistorisch boven dien. Kortom: zeer betreurenswaardig. Namens D66 heeft het raadslid T.RC. Schui temaker er onlangs bij de N.Z.H. bezwaar tegen aangetekend, dat deze op bussen, in dienstrege lingen, op bushaltes en in folders nog steeds de naam Drooghe Weert blijft voeren, ondanks het gemeentelijk besluit en die naam te vervangen door Julianadorp (Held. Crt. 9.10.1991). Kennelijk heeft D66, evenals de gemeenteraad, niet de moeite genomen zich te verdiepen in het waarom van de naamgeving Drooghe Weert, en wanneer dat wél is gebeurd, geeft deze partij blijk van gebrek aan historisch besef. Uit het gedrag van de N.Z.H. blijkt, dat het bezi gen van twee namen voor twee in karakter geheel verschillende stadsdelen heel duidelijk en dus zeer praktisch is. Dat is in het belang van het reizend publiek. Het ware te wensen dat de N.Z.H. het been maar stijf zou houden en de naam Drooghe Weert zou blijven voeren. En evenzeer ware het te wensen dat alle leden van de Helderse Historische Vereniging het droevige besluit van de gemeenteraad om de éénmaal door hemzelf gekozen naam Drooghe Weert te laten vallen, zouden boycotten. Onhistorisch gedrag dient niet gehonoreerd te worden. Daar past alleen burgerlijke ongehoorzaamheid! J.K. SCHENDELAAR gepensioneerd hoofd algemene zaken ter gemeentesecretarie van Den Helder. Noten 1) De volksnaam "Jeruzalem" voor het westelijk deel van Nieuw Den Helder, vooral ingegeven door de betonnen Airey-woningen, de eerste die er wer den gebouwd, is nog slechter en moet zo snel moge lijk vergeten worden. 2) Ik varieer hier een uitspraak van de Lutherse kerk historicus prof. dr. W.J. Kooiman: "Een kerk die haar historie vergeet, is niet waard kerk te heten". 3) Dit stedebouwkundig uitgangspunt is in de hand gewerkt door de aanwezigheid van de linie en de for ten met het schootsveld en de ravelijnen, een geheel dat als monument bewaard moet blijven en dat voor kwam dat nieuwe woonwijken ongeleed aan de stad binnen de linie vastgeplakt konden worden: één ongeordende huizenmassa. Dat is Den Helder bespaard. Maar nu is de verleiding natuurlijk groot die groene longen alsnog vol te bouwen, vooral bij tekorten in de gemeentekas. Bouwgrond brengt geld in het laatje. De groene longen staan dan ook voortdurend aan aanvallen bloot: eerder zijn die afgeslagen voor de Huisduinerpolder (woningbouw), tussen Oud Den Helder en Erfprins (woningbouw), aan de Duinweg (flats aan de Molensloot), aan de noordkant van de Waddenzeestraat (een wijkje bijzondere woningty pen) - het is maar een greep - en nu wil zelfs de PvdA villabouw toestaan aan Het Nieuwland in de groene long tussen ijsbaan en zwembad (sinds wan neer is deze partij begaan met de welgestelden?) en is er sprake van woningbouw in groenstroken in De Schooten. Nog afgescheiden van een juist bouwkundig uit gangspunt: het gaat om schaars en nog schaarser wordend groen! Want... is er ooit wel eens vervangend groen geko men voor het gesloopte Julianapark in het stadscen trum, en denkt nog wel één gemeenteraadslid aan de belofte om bij ontruiming van het terrein van Houthandel Vinken ter plaatse een stadspark aan te leggen ter compensatie van het ontbrekende groen in de steenwoestijnen van Visbuurt en Sluisdijkwijk? De ijver om elke open plek in de binnenstad vol te bouwen, beneemt een mens de adem. Bij gebrek aan enig groen, inderdaad! En ook hier is sprake van gebrek aan historisch besef: het gaat om recente stedebouwkundige histo rie... 4) In tegenstelling tot het door de schrijver gestelde past de naam "De Vijf Hoeven" wel in het in de Drooghe Weert gehanteerde namenpatroon. De naam stamt uit de beginjaren der XlXe eeuw toen het Domein hier evenveel hoeven in pacht had uitge geven" zie "Het Koegras" door Mr. J. Belonje blz. 10 en 29.

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 25