ken Nieuw Den Helder en De Schooten was toe gepast: het vormen van in zichzelf zelfstandige wijken, duidelijk van elkaar gescheiden door "groene longen" 3). drooghe weert De hele nieuwe wijk kreeg de naam Drooghe Weert, omdat zij ligt op een plek die in het voor malige waddengebied zo heette. Op die manier bleef niet alleen een historische naam bewaard, maar ook werd aldus duidelijk gemaakt: Julianadorp is anders en dient dat andere (agrari sche) karakter ook te behouden, tegenover, althans naast, de zuiver stedelijke wijk Drooghe Weert. In het stedebouwkundige plan is de klei ne stedelijke uitstulping die Julianadorp aan de westkant van de Langevliet desondanks al had gekregen (Meester J. Henderikxstraat e.o.) zelfs duidelijk "afgeschermd" van de wijk Drooghe Weert door de aanleg van een visuele schei dingslijn, een groene "long" alweer, zie boven, in de vorm van De Slenk, een breed water met begeleidende oeverstroken. De hoofdontslui- tingswegen kregen namen als Breewijd, Zuider- haaks, Zuidwal, Boterrug en de wijken tot dus ver Middelzand, Vogelzand, Kruiszwin, Door zwin en Wierbalg. En wanneer nog verder zuidwaarts moet worden gebouwd, zijn nog in reserve namen als Zwa- nenbalg, Boterzwin en Malzwin. Dat voor de winkelcentra op hetzelfde namenstramien is voortgegaan met De Riepel en Drooghe Bol, is juist. Dat andere naamgevende instanties niet allemaal op de hoogte zijn van dit namenpa troon, wordt duidelijk als we letten op de namen als Trelpunt (Multifunctioneel centrum) en Vogelwei, De Strandjutter, Het Wagenwiel, De Rank, De Hofstee, De Vijf Hoeven 4) en Prins Bernhard (scholen). Zij vallen uit de toon, omdat zij niets van doen hebben met namen van oude kaarten van dit gebied. Hier had beter gecoördineerd moeten worden! inconsequent Op grond van een duidelijk stedebouwkundig uitgangspunt, heeft de gemeenteraad destijds dus bewust een duidelijke lijn uitgezet voor de naamgeving van en in de nieuwbouwwijk Drooghe Weert. Het is daarom bepaald verba zingwekkend dat diezelfde Raad - er is toch con tinuïteit van bestuur?! - later heeft besloten de nieuwbouwwijk naast Julianadorp niet langer de naam Drooghe Weert, die toch al goed ingebur gerd was, te laten dragen, maar daarvoor alsnog de naam van de oude agrarische kem Juliana dorp zelf te gaan bezigen. De Raad is daarbij kennelijk niet gehinderd door enige kennis van de achtergronden welke des tijds aan zijn eigen besluit ten grondslag lagen. Het enige argument dat thans gebezigd werd, is, dat de belangen van Julianadorp geschaad wor den door de naam Drooghe Weert. Hoe evenwel de Julianadorper belangen geschaad kunnen worden door de naam Drooghe Weert, is vol strekt onduidelijk. Misschien denkt men hierbij in feite alleen aan de belangen van de middenstanders aan het Loopuytpark. Maar het gaat toch het eerst en het meest om de belangen van de bewoners van de nieuwbouwwijk? De middenstanders aan het Loopuytpark hebben altijd kunnen weten wat de bedoeling was. Zoals al bij het trekken van de eerste lijnen voor de nieuwe wijk was voorzien, hebben zij zich jarenlang verzet tegen winkel centra elders dan in het Loopuytpark en tot aan de Raad van State toe geprocedeerd. Pas onlangs hebben zij de strijd van vijf jaar tegen de komst van het winkelcentrum Drooghe Weert gestaakt. Zij hebben duidelijk voor hun eigen belangen gevochten: dat is hun goed recht, al hebben zij het belang van de bewoners van Drooghe Weert niet gediend, ofschoon zij ons dat wel willen laten geloven (Held. Crt. 19.10.1991). eénheid verbroken Met enige droefenis moet worden vastgesteld dat de fraaie éénheid tussen de naam van de wijk zelf en die der daarin aangelegde straten, enz., op deze manier totaal is verbroken. En tevens dat de historische naam van de Drooghe Weert niet langer in de herinnering zal blijven voortbe-

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 24