77 je de kuip eerst met water, stak de gasbrander aan, legde een drijvende thermometer op het water en ging een tijdje wat anders doen. Bij welke temperatuur het bad daarna werd gebruikt, weet ik niet meer, maar in mijn herin nering was het wel lekker warm. HET BERGINGSVAARTUIG Het Bergingsvaartuig was een, naar de vorm, vreemdsoortig vaartuig. Het lag in de Buitenhaven net om de hoek van de voorhaven van de grote sluis. Aan de ene kant was het schip "normaal", met een opbouw, een schoorsteen en een afgerond "achterschip". Aan de andere kant zag het er heel anders uit. Het dek liep op en ein digde dan plotseling bij een zwaar uitgevoerd portaal, waaraan links en rechts grote hijsblok- ken hingen. Het doel van het vaartuig was om een gezonken onderzeeboot weer naar de oppervlakte te bren gen. Daarvoor werd met een onderzeebootachtig iets geoefend. Het leek op een soort lancashire- ketel met een stoomdom. Als de oefening op woensdagmiddag viel, was dat goed voor zeker twee uur of langer kijkplezier. Men liet de oefenboot vol water lopen, waarna deze aan de takels werd afgevierd. Vervolgens gingen er enige malen duikers naar beneden, die een tweede stel hijskabels aan koppelden en het eerste stel afkoppelden. Als sluitstuk van de operatie werd onder water nog een luchtslang aangekoppeld. De oefening was ten einde, wan neer de oefenboot boven water was gebracht en leeggeblazen was. Een schouwspel, dat ik meer dere keren heb meegemaakt, en dat nooit ver veelde. DE EIGEN WEG Voorbij de deurligplaats en het Bergingsvaartuig kwam eerst een stuk grasveld met een paar tuin tjes en dan volgde een pad, dat de Buitenhaven met het sintelpad aan de Binnenhaven verbond. Dit was een stuk "eigen weg" van de Rijkswaterstaat. De rechten daarop vervielen, wanneer je na een bepaald aantal jaren niet één keer je eigendoms rechten had laten gelden. Dat gebeurde dan door het plaatsen van een bordje VERBODEN TOEGANG en het aan brengen van een afsluiting. Meer dan een sym bolisch effect had dit niet, je kon er gemakkelijk omheen. Maar elders gaf het toch nog wel enige beroering, vooral omdat men de achtergrond van deze tijdelijke maatregel niet kende. Enkelen Het gebouw van de Rijkswaterstaat nabij de Koopvaardersschutsluis

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 13