TUSSEN RUITJE EN ANKERPARK 1925-1935 74 Met het geheugen is het zo gesteld, dat herinne ringen langzamerhand vervagen. Aan de ene kant is dat prettig, wanneer het vervelende zaken betreft, maar aan de andere kant is het spijtig om herinneringen kwijt te raken aan gebeurtenissen of aan dingen, die wel de moeite van het herbe leven waard zijn. Had ik maar een dagboek bij gehouden. Maar daar ben ik pas in 1950 mee begonnen en toen woonde ik al dertien jaar niet meer in Den Helder. Van de tijd daarvoor en in het bijzonder van de periode 1925 - 1935 staan alleen nog maar een paar brokstukken in mijn geheugen en vaak ook nog "wiebelig". Met het etaleren van deze brokstukken hoop ik, dat anderen bij het lezen misschien tot een "hé ja" of een "ach da's waar ook" komen, daarmede een stukje completerend van deze zo belangwekken de historische legkaart uit die tijd. TUSSEN KUIT JE EN ANKERPARK Een merkwaardig stuk Den Helder, een eiland zelfs! Immers als de beide (vroegere) spuislui- zen, die bij Oostoever en die in de dijk nabij het Ankerpark, open staan, is dat stuk geheel door water omgeven en is het dus een eiland. Het droeg ook het karakter - het isolement - van een eiland. Weinigen kwamen er zomaar eens kijken en dan waren ze meestal nog verdwaald ook. Er kwam ook geen vuilnisman, wel een melkboer en een bakker, maar weer geen groenteman. Trouwens die groenteman zou maar heel weinig aan de man kunnen brengen, want een ieder, uit de buurt van het Kuitje, hield er een moestuin op na. Zelf hadden we ook nog fruitbomen in de tuin. De naastbijzijnde brievenbus stond in het Ankerpark. Vanuit het Kuitje even een brief op de bus brengen kostte je lopende toch al gauw een half uur. Met mijn ouders heb ik zeventien jaar in het grote huis aan de koopvaardersschut sluis gewoond. Van daaruit ben ik dat stuk Buitenhaven duizenden malen langs gekomen. Er moet dus wel een duidelijke indruk van die omgeving in mijn geheugen zijn achtergebleven. Wat dat omvat, wordt in het volgende verhaald. Ik ben daarbij alleen op mijn geheugen afge gaan, zonder die kennis met een bronnen-onder- zoek uit te breiden. HET KLEINE SLUISJE BIJ FORT OOST OEVER De Kleine Sluis ofwel de Sluis in het Nieuwe Werk ofwel de Inundatiesluis, markeert de grens tussen het Kuitje en het Nieuwediep. Toen de Zuiderzee werd afgesloten en IJssel- meer werd, verviel een groot waterbekken waar in de vloed kon uitlopen. De resterende Wadden zee liep bij vloed, door de verminderde opvang capaciteit, nu veel sneller vol, wat een verhoging van de waterstand meebracht. Ter wille van de veiligheid achter de dijken moesten die dijken en de daarin voorkomende kunstwerken (sluizen) worden verhoogd. Dat gold ook voor het buiten- hoofd van de Kleine Sluis. Er kwam een kistdam rond buiten- en binnenhoofd, de natuurstenen bekleding werd weggebroken, evenals het daar onder liggende, aangetaste metselwerk. Dat laat ste ging niet zo gemakkelijk. Het zeker tweehonderd jaar oude metselwerk bood meer weerstand dan vermoed. Er moesten springstoffen aan te pas komen om het bovenste deel van het metselwerk van het buitenhoofd te verwijderen. Ik mocht bij die operatie zijn! Ik zag hoe uit een blauw doosje gele staafjes (zo van de afmetingen van een dikke batterij staaf) in boorgaten werden geschoven. De laatste staaf werd van een ontsteker voorzien. Vervolgens werden de gaten afgedekt. Het terrein werd ont ruimd en hooggespannen keek ik uit naar de din gen, die zouden gaan komen. Ik had mij inge steld op een daverende knal, een wolk van stof en neerregenend puin. De spanning steeg ten top

Levend Verleden - Den Helder | 1992 | | pagina 10