Om te beginnen 38 nehaven. Bovendien enige foto's en plakboe ken. Mevr. L. Nottrot: "Variaties op 't thema Nieuwediep" door Anthony van Kampen; ver slag over 1920 van de Vakschool voor meisjes voor Helder e.o.; een medaille uit 1940 van het Marinerampenfonds. De heer T. Brinksma: een aantal portretjes van de gevallenen van de zeilmakerij van de Rijkswerf uit de jaren 1940 - 1945; een origine le aankoopakte van een graf op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen door Trijntje en Klaas de Wolf uit 1837. De heer M. de Wijn uit Vlaardingen: een fraaie foto van de gondelvaart door het Helders kanaal met een replica van "De Zeven Provinciën" ter gelegenheid van de De Ruyterfeesten op 14 t/m 16 juni 1907 (300e verjaardag van de geboorte van de vloot voogd). De heer J.W. van Meer: programma bij de ope ning van een sportterrein van de marine op 1 februari 1936, opgeluisterd door de Stafmuziek en beëindigd met een cabaret-voorstelling. Mevr. Groothedde: twee deeltjes dagboek en een aantal handbeschilderde tegeltjes van de bekende Helderse decoratieschilder Frans Neyts. De heer A.P. Vlam: "Frans Naerebout, de loods van Vlissingen", door J. Stamperius; "Gids voor Den Helder, tentoonstelling Remavi". De heer Nico Zijp: een bundel kopieën van transportakten van 1620 tot 1628 van de Lande van Huysduynen bestaande uit 87 bladzijden; een foto van de administratieve medewerkers van de Rijkswerf uit plm. 1930, twee foto's van de harmoniekapel "Winnubst" alsmede een aantal prentbriefkaarten. Mevr. Bais-Hillen: "Herinneringen van een adelborst", door Q.X. Plaatjes van vroeger, Van vijftig, zestig jaar geleden. Ansichtkaarten van straten en huizen, parken en pleinen in een stad die ook toen al dé marinestad was. Foto's van mensen die, roerloos op een rij. plechtig in de lens staarden alsof zij zich bewust waren dat wij ooit, vele jaren later, ons nog eens zouden afvragen wie zij waren, wat zij hoopten en verlangden, waarvoor zij leef den en werkten. Waarom zijn zulke foto's eigenlijk altijd weer ontroerend? Bepaald niet omdat ze zo volmaakt zijn, inte gendeel. Juist de tekortkomingen ontroeren: dat stokstijf staan, die manier van kijken, de kwaliteit van het licht, soms te hard, te scherp, vaak ook te zacht, te wazig. Misschien ontroe ren ze ook door het besef dat we terugblikken in een tijd die voorgoed achter ons ligt. Een betere tijd? Waarschijnlijk niet, het was meestal slechter, want de armoede was groot. En tochMisschien is het verlangen-naar- toen, dat over je komt bij het zien van die voor goed verdwenen wereld nog niet eens het ver langen naar die wereld zelf, maar naar het ver loren paradijs van je jeugd... Het was nog zo simpel toen, zo overzichtelijk, zo vertrouwd. Als er één boekje een plaats verdient in het Helderse Historische Reeks dan is het dit wel: zestig van de fraaiste opnamen van Den Helder van toen en - ter vergelijking - van nu. En daarbij het commentaar van één der meest deskundige Nieuwediepers, al zo vele jaren columnist van ons aller Helderse Courant, de onvolprezen Henk Rondel. Het bestuur van de Helderse Historische Vereniging en de redactie van "Levend Verleden", het orgaan van deze vereniging, wensen u vele uren kijk- en leesge not met dit tweede deel van de Helderse Historische Reeks. 't Was alles zo vertrouwd! J.T. Bremer

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 6