Onze beste wensen voor allen die dit lezen. 36 Het jaar 1991 is nog geen verleden tijd. In het zicht van het schrikkeljaar 1992 spenderen we een minuutje om terug te denken aan de Griek se astronoom Sosigenes van Alexandrië. In het jaar 47 voor Christus gaf dictator Julius Caesar hem de opdracht een volstrekt nieuwe tijdreke ning op basis van het zonnejaar te ontwerpen. Het resultaat was een tamelijk nauwkeurig sys teem, waarin op de langere termijn een kalen derjaar toch iets korter bleek uit te vallen dan Sosigenes had becijferd. Zijn introductie van het schrikkeljaar - om de vier jaar een dag extra - was een stap in de goe de richting geweest, maar de gemiddelde duur van een kalenderjaar was daarmee iets te veel naar boven afgerond. Om precies te zijn: elf minuten en veertien seconden per jaar. Om gerekend iets meer dan drie dagen in de vier honderd jaar. Het was paus Gregorius XIII die in 1582 na Christus een poging deed om deze fout te corrigeren. Hij schrapte tien dagen van de kalender, begon op 1 januari 1583 aan een nieuw kalenderjaar en besloot met ingang van het jaar 1600 de "eeuwjaren" uit te zonderen van het systeem der schrikkeljaren (één extra dag als het jaartal deelbaar is door vier. Voor de eeuwjaren werd de regel: één dag extra als het jaartal deelbaar is door vierhonderd. Daarom waren 1700, 1800 en 1900 geen schrikkeljaren, maar in het jaar 2000 staat 29 februari weer op de kalender. Dat alles danken wij aan paus Gregorius XIII, Sosigenes van Alexandrië en Julius Caesar. Verder teruggaande in de tijd ontmoeten we de Prediker, in wie sommige geleerden de wijze koning Salomo uit het oude testament menen te herkennen. Aan hem danken we het bijbel woord: "Hij heeft de eeuw in hun hart gelegd." In die geest proberen wij, evenals zij die ons voorgingen en zij die na ons komen, met onze tijd mee te gaan. Zo overzien we het jaar dat achter ons ligt en betreden op 1 januari een nieuw kalenderjaar. Ook als historische vereniging willen we in het heden leven, met gevoelens van hoop voor de toekomst. Zo mogen we fantaseren over zaken als de metamorfose van het Rijkswerfcomplex en de reconstructie van het fort Kijkduin. We staan positief tegenover hetgeen op ons afkomt en beloven elkaar, de ons in 1992 toegemeten dagen, uren en minuten te aanvaarden als een kostbaar geschenk, dat we in dankbaarheid mogen gebruiken. Redactie MUTATIES OP DE LEDENLIJST 673 Mw. E. Benima - van Praag, Amstelveen 674 Mw. B.M. Brunsmann 675 R. de Jong 676 H. Oosterbeek 677 M.F. Brunsmann 678 J.P. v.d. Wal 679 Mw. M.F. de Barbanson 680 Mw. I. van Emmerik 681 H. Woortman 682 Mw. W. Vasen - Quast, Zevenaar. 683 J. Vos 684 B.A. Schuur, Westerland Wieringen 685 P. Meijerink 686 Tj. Brinksma 687 A. Pronk 688 A.J. van Bennekom 689 M. de Jager 690 Mw. H. Boon - van der Mast 691 Mr. D.J.W. Kuiper 692 W. van Twuyver, 's Gravenhage 693 C.H. Voorthuijzen 694 H.L. Zwitzer, 's Gravenhage

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 4