35 Tot besluit van deze lezingen zal de heer W. Kalkman op maandag 13 april 1992 een dia voorstelling met toelichting verzorgen over voornamelijk de binnenstad van Den Helder tussen de jaren 1930 en 1950 (geen oorlogs beelden). Deze diaserie van de H.H.V. is geheel afwijkend van de in het vorige seizoen vertoon de beelden van Huisduinen, Helder en Nieuwe- diep. Tijdens de Derde Noord-Hollanddag van de genealogische en historische verenigingen op 21 september j.1. in De Boeg werden ons vra gen gesteld omtrent de demografische ontwik keling van Den Helder en naar ons taalgebruik. Waar kwamen onze voorouders vandaan en wat dreef hen er toe om zich hier te vestigen. En dan denken we al gauw aan de overplaat sing van de vele medewerkers van de rijkswer ven van Medemblik, Amsterdam, Vlissingen en Hellevoetsluis. Maar ook de havenwerken aan het Nieuwediep en de bouw van het marine-etablissement Willemsoord brachten veel arbeidskrachten, vaak met vrouw en kinderen, naar deze contrei en. De aanleg van het Noord-Hollands kanaal en later het Helders kanaal waren van invloed op de bevolkingstoename. Ten gevolge van de kanaalwerkzamheden en de dijkaanleg ontston den betere kansen voor de exploitatie van Het Koegras en vestigden zich daar veehouders uit De Zijpe en Wieringerwaard. In hun kielzog volgden kleine middenstanders, die het economisch klimaat in hun woonplaats zagen verslechteren en hun vertrekkende cliën ten naar Den Helder volgden. De Wet op het loodswezen bracht veel Texelse loodsen ertoe, hun woonplaatsen Den Hoorn of Oudeschild te ruilen voor de overzijde van het Marsdiep en tenslotte vertrokken ook vissersfa milies van Urk en Schokland weg om zich alhier in de Visbuurt te vestigen. Is het verwonderlijk dat ons taalgebruik een mengeling bevat van Westfries en veel andere invloeden? Wij doen gaarne een beroep op geinteresseerde leden en belangstellenden om een werkgroep te vormen ten einde de nodige gegevens te verza melen en deze materie te bestuderen, U kunt zich melden aan ons secretariaat, Heiligharn 152 of persoonlijk op dinsdagmor gen in onze bibliotheek in het stadhuis. VAN DE WERKVLOER De heer Jan Launspach schrijft ons: Naar aanleiding van de oproep in "Levend Verleden" van juni 1991 hebben zich een aantal leden opgegeven om te helpen ons blad te ver spreiden. Voorts is er contact opgenomen met de PTT om te informeren naar de mogelijkhe den om ons blad zo goed en goedkoop moge lijk buiten de stad te verspreiden. Er zijn een aantal mogelijkheden en op termijn zal moeten blijken of die inderdaad de portokosten druk ken. Foto-collages hangen nu op 9 locaties. De voorlaaste collage komt te hangen in de hal van de Openbare Bibliotheek aan het Bernhard- plein. Voor de laatste collage, betrekking heb bende op de Visbuurt wordt een plaatsje gezocht in huize "Prinses Margriet" aan de Binnenhaven. Ten gevolge van ziekte kon de heer L. Berg zijn medewerking aan de collage voor de bibli otheek niet geheel beëindigen en werd een beroep gedaan op de heer A. Vermeulen. Wij wensen de heer Berg van harte beterschap toe en dat zijn revalidatie voorspoedig zal zijn! l „DE POOL", KANAALWEG 106. 2 BILJARDS - 2 KEGELBANEN. - tel. int. 9. f *T*..*T*.. 5!*.. ^T*.. BEZOEKT CAFÉ-RESTAURANT jf Gezellig café op één der beste standen van den Helder. - Groote en kleine vergaderzalen beschikbaar. - Uitstekende gelegenheid v. Sportclubs. d Uitstekende consumptie. - Zeer billijke Tarieven. y. Aanbevelend, DE DIRECTIE. I

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 3