gedachte object bij herbestemming van de "oude" Rijkswerf "Willemsoord". - Een delegatie van wethouder, gemeenteamb tenaren en vertegenwoordigers van de Stichting Nautische Monumenten, Stelling Den Helder, Rijkswerf en onze vereniging maakte in oktober jl. een tocht naar Chatham om aldaar het "history dockyard" te bezichti gen en ideeën en gegevens op te doen voor een soortgelijk project op het oude Rijkswerfterrein in Den Helder. Het was 10 juli 1918. De grote stenen gedenk- bank aan de Buitenhaven was zojuist door de Vereniging "Onze Vloot" overgedragen aan de Marine. Na de plechtigheid nam een jonge weduwe even plaats op de bank, scherp stak haar zwarte figuurtje af tegen de grijze achtergrond van muschelkalksteen, waarin de heldendaad van haar man gegrift stond: Even streelde de wedu we, in gedachten verzonken, de stenen bank, die de nagedachtenis van haar man eerde. Mooie woorden waren gesproken. In velerlei toonaarden werd bewondering geuit voor zijn edelmoedige daad van zelfopoffering. Ook was er gesproken over het zware verlies dat ze gele den had. Maar alleen zij wist hoe zwaar dit was en alleen zij moest dit haar hele leven met zich mee dragen. "Als hij nu eens niet die drenke ling nagesprongen was, dan zou ze nu geen weduwe van een held geweest zijn, maar de vrolijke echtgenote van een waardevolle man die haar liefhad." Maar nee, zo mocht ze niet denken. Ze wist dat hij met zijn onstuimig, moedig karakter nooit werkeloos had kunnen toezien hoe iemand ver dronk. Langzaam maakte ze zich los van de bank en liep naar het zwijgende, stemmig ge klede gezelschap. Voor haar ging het leven ver der. Op 4 oktober verliet Hr. Ms. Pangrango het Nieuwediep voor een normale kruisreis. Het was een kleine, laag op het water liggende vis- torpedeboot, het schip was in 1900 te London gebouwd en behoorde tot de "Ophir-klasse", de eerste marineschepen die torpedo's konden lan ceren. Het "Marineblad" van oktober 1917 schrijft over die reis: "Het was stormachtig weer; bui ten gekomen, in de oversteek tussen Westgat en Schulpengat, begon er zelfs zoveel zee te staan, dat de commandant ltz. 2 oc Le Rutte met zijn toegevoegd officier ltz 2 J.A. de Jongh overleg de, of het niet raadzaam was terug te keren. Terwijl men hierover nog in twijfel is, bereikt de kreet "man over boord" de brug waar beide officieren zich bevinden. De Jongh ijlt naar het achterschip, waar de drenkeling, een land- stormplichtig torpedist, buiten boord is geraakt. Het is het werk van een ogenblik om de machi ne vol achteruit te doen slaan en een reddings boei toe te werpen. In spanning ziet men enige ogenblikken toe of het gelukken zal den man behouden binnen boord te krijgen. De boot wordt door wind en zee dwars wegge- P,J.F. VAN DER POL BRAKKEVELDWEG 94 1782 AK DEN HELDER De luitenant ter zee J.A. de Jongh bank bij het Helderse Marinemuseum. 53 Het lichtschip „Texel" ontredderd op de Hondshossche Zeewering

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 21