HEDENDAAGSE HISTORISCHE VOORVALLEN (H.H.V.) speciaal bijeengejut voor onze vele relaties bui ten Den Helder. - In september j.1. werd de provinciale monu mentenroute rondom het fort "Kijkduin" officieel geopend. De route, een schelpen pad, herbergt een vijftiental objecten van anderhalve eeuw vestingbouw en wordt beheerd door de "Stelling Den Helder" - Tijdens de eerste fikse najaarsstorm is in de nacht van 1 op 2 oktober het lichtschip "Texel" van haar anker geslagen en vervol gens op de Hondsbossche Zeewering bij Petten gestrand. Omdat het lichtschip altijd onder het loodswezen van Den Helder heeft geressorteerd, is dit gebeuren voor Nieuwediepers uiteraard vermeldenswaard. Aangezien het gestrande lichtschip "total loss" werd verklaard, kwam de Stichting Nautische Monumenten (waarin de H.H.V. is vertegenwoordigd) in actie. Zij heeft de lichttoren in haar bezit gekregen om t.z.t. als historisch en interressant object in te brengen in een museale bestemming op het oude Rijkswerfterrein. N.B.: In november 1928 is er voor het laatst een licht schip van haar ankers geslagen. Zie "Levend Verleden" januari 1990: Lichtschip "Haaks in nood". - De Vereniging Belangenbehartiging Mili tairen (V.B.M.) gaat haar gebouw aan de Prins Hendriklaan verlaten. Op een steen worp afstand stond tot juni 1940 (tot het "grote" bombardement) het Marinebondsge- bouw. De V.B.M. overweegt nu, samen met het Marine Senatoriumfonds (M.S.F.) een voormalig pakhuis aan de Binnenhaven te verbouwen tot afdelingskantoor Den Helder. - In december 1941 vond de Japanse aanval op de marinebasis Pearl Harbour plaats, met alle gevolgen voor Nederlands-Indië en onze marine en uiteraard ook voor de vele inwo ners van Den Helder, waarvan familie "in de Oost" was. Nu, een halve eeuw later, werd op 1 novem ber door dr. Ph.M. Bosscher (ook lid van onze vereniging) in het Helders Marine museum een lezing over dit historische gebeuren gehouden. Eén en ander georgani seerd door de "Vereniging van vrienden van het Helders Marinemuseum". - Op 30 oktober werd in onze stad de eerste mini-rotonde in gebruik genomen voor een betere afwikkeling van het verkeer op het kruispunt Texelstroomlaan-Waddenzeestraat. Als we echter terugblikken in de (recente) historie was de eerste mini-rotonde vroeger op het Koningsplein, met daarop een grote lantaarnpaal met zitbankjes. - De historische Westwalbotter RD 28 (Ransdorp) is van Marken naar Den Helder gebracht om t.z.t. een plaats te krijgen in het door de Stichting Nautische Monumenten 52

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 20