50 bepaalde dagen in de "Witte" terecht kon tegen een nog geringere prijs. Toch had de "Witte" niet dat echte knusse dat we gewend waren. De bioscoop werd later overgenomn door Piet van Twisk, eigenaar van het "Tivoli"-theater, een legendarische figuur in Den Helder, vooral van voor de oorlog. Hij reed in een grote Rolls Royce door de stad met op de voorspatborden een vlaggetje met het wapen van Den Helder. Van Twisk zat vol ideeën. Een oorlogsvliegfilm (was het niet "Ochtendpatrouille" met Errol Flynn?) liet hij aankondigen door met een oud vliegtuig op een wagen door Den Helder te rij den. Hij runde zijn bioscopen, met later het door hem aangekochte "Rialto", op onnavolg bare wijze. In "Tivoli" vonden wij als jongens ook weer terug wat we met de gestorven "Scala" hadden verloren, met films van dezelfde "hoge" kwali teit als we gewend waren. Op zondagmiddagen puilde de bioscoop uit. "Uitverkocht" was er niet bij. Ordebewaarder Piet Dortmundt, stoer in zijn gala-uniform, liep soms met een eind hout rond tussen de rijen, net als op de galeien en maande ons met grote overtuigingskracht tot inschikken. Om redenen van persoonlijke vei ligheid werd aan zijn wensen ogenblikkelijk gehoor gegeven. Het gebeurde meer dan eens dat een onverlaat tijdens de voorstelling, achterin de zaal de bui tendeuren opengooide en dan stormde er een verse lading niet-betalende filmliefhebbertjes naar binnen wat ongekende sensaties opleverde dank zij de formidabele talenten van Piet Dortmundt. Bleekneusjes Bekend waren de filmpjes van het "Bio-vakan- tieoord" met bleekneusjes die ons met moede loze blikken vanaf het witte doek aanstaarden. Wij voelden ons dan onbehaaglijk en een beet je schuldig, wat niet wegnam dat als het licht aanging en de collectebussen doorgegeven moesten worden, er altijd wel ergens een bus bleef steken, tot onvoorstelbare woede van Dortmundt. De Scala-bioscoop aan de Kanaalweg geheel links) met in oostelijke richting achtereenvolgens banketbakkerij Houter, kledingmagazijn Bischojf, de Nationale Bank (later Rotterdamsche Bank) en de hogere burgerschool (rechts op de achtergrond).

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 18