Helderse bioscoopherinneringen 48 Voor kleine pakketgoederen voer dagelijks de te Amsterdam nieuw gebouwde schroefboot Constantia van Amsterdam naar Nieuwe Diep en terug door het Noordhollands kanaal. Deze dienst was in in 1850 van start gegaan. Men had het plan weldra met een tweede boot de route te gaan varen. Het is eindeloos lang geleden dat we voor het laatst naar een bioscoop zijn gegaan, 's Avonds op straat lijkt het allemaal niet zo veilig meer of misschien geven we uit gemakzucht, en lang niet altijd naar genoegen, de voorkeur aan de T.V. Met een glimlach moet ik nog wel eens terugdenken aan het bioscoopplezier in het Den Helder van vroeger. Ver voor de oorlog had je de "Scala"-bioscoop op de Kanaalweg, ongeveer halverwege de Postbrug en het oude "Casino" en dan natuur lijk de meer bekende theaters als de "Witte" in de Koningstraat, "Tivoli" aan het eind van de Spoorstraat en het op 14 maart 1935 geopende "Rialto" in de Spoorstraat dicht bij de Breewaterstraat. Een nog oudere cinema zoals het "Urkertje" heb ik zelf niet meegemaakt. Droompaleis Het eerste droompaleis, dat ik in mijn heel jon ge jaren circa 1930 op zondagmiddagen bezocht, was het piepkleine bioscoopje op de Kanaalweg, met een boogvormige entrée waar boven tegen een vaalgele achtergrond in een versleten rood "Scala" was geschilderd. Behalve een klein zaaltje, te betreden tegen een toegangsprijs van 10 cent, hadden ze in het eta blissement ook nog een miniscule loge en twee miniatuur-balconnetjes getoverd waarvoor je een stuiver extra moest betalen. Wat zich achter de gordijntjes van de beide laatste bouwwerk jes afspeelde, daarover waren de wildste geruchten in de omloop. Dat het een "poel des verderfs" moest zijn, daar waren we bijkans zeker van. Voor de prijs van vijftien cent had den we het vanzelfsprekend geweten, maar voor zo'n bedrag Ver voor de openingstijd op zondagmiddag van het "Scala" theater stond er al een grote menig te kinderen op elkaar gepropt, trappelend, duwend en vechtend, ongeduldig wachtend op het moment dat de deur van het slot zou gaan. Was het eenmaal zover, dan stortte de meute zich met een dubbeltje vastgeklemd in een klam vuistje op de kassa om een plaatsje in de zaal te bemachtigen. De luxe van een loge plaats (aan de balkons durfden we al helemaal niet te denken) kwam eenvoudig niet bij je op. Bijna niemand had daar geld voor over en daar om bleef de loge op de zondagmiddag meestal onbezet. „Stomme" films Het was in de tijd van de "stomme" films en in mijn herinnering werden er alleen maar cow boy- (voor ons "kooibooi")- en indianenfilms gedraaid, waarin spannende beelden werden afgewisseld door stukken tekst, waar we niets van begrepen of geen tijd voor hadden om ze te lezen. Dat de film "stom" was, werd ruim schoots gecompenseerd door het helse kabaal dat het jeugdige publiek produceerde en door Vooroorlogse opname van de Koopvaarders schutsluis

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 16