43 personeel tot zinken gebracht. Ook dit schip werd door de Duitsers geborgen en tot drijven de luchtdoelbatterij verbouwd. Als "Ariadne" werd het voormalige pantserschip in Wilhelms haven teruggevonden. Nadien heeft de "Hertog Hendrik" na een tweede verbouwing nog jaren lang in Den Helder dienst gedaan als logement schip. De "Jacob van Heemskerck", die na de mobili satie als batterijschip dienst deed in IJmuiden, werd op 14 mei 1940 door de bemanning tot zinken gebracht. De Duitsers lieten het schip lichten en even eens tot drijvende luchtdoelbatterij, de "Undi- ne", verbouwen. De marine vond ook dit schip in Wilhelmshaven terug en liet het verbouwen tot logementschip. Als Hr. Ms. "Neptunus" heeft deze markante oudgediende tot 13 sep tember 1974 gefunctioneerd voor de huisves ting van adelborsten. Buitengaats Tot zover een globaal overzicht van de marine schepen, die tot de meidagen van 1940 hun thuishaven hadden in Den Helder. Het overgro INLEIDING Bij de wet van 6 juli 1850, overeenkomstig het voorschrift van artikel 162, werd het provinci aal bestuur verplicht om jaarlijks verslag te doen "van den toestand der Provincie", volgens een door de regering voorgeschreven model. Dat gebeurde tot en met 1875 in uitgebreide vorm en levert dus veel wetenswaardigs op over de diverse gemeenten in de provincie. Een en ander wordt voor Den Helder in deze reeks gepresenteerd, af en toe aangevuld met wat achtergrondinformatie en/of gegevens uit ande re bronnen. te deel van de Nederlandse zeestrijdkrachten bevond zich toen al in de overzeese gebiedsde len en valt daarom buiten het bestek van dit overzicht. In deze kolommen wordt aangetoond, dat de Koninklijke Marine slagvaardig heeft gere ageerd op de inval der nazi-troepen in ons land. Op een enkele uitzondering na is alles wat varen kon ijlings uitgeweken naar Engeland. Anderhalve eeuw lang was het Nieuwediep, overeenkomstig het ideaal van stadhouder Willem de Vijfde, een veilige ligplaats voor 's lands schepen van oorlog geweest, Op een ongekende dreiging, die nu op de Nederlandse natie afkwam, paste maar één ant woord: "Veiligheid door afwezigheid." Die afwezigheid hier gold niet alleen voor de schepen, maar ook voor de opvarenden. Meer dan elfhonderd marinemannen vertrokken onverwachts voor een lange tijd van huis; onbekende gevaren op de zeven zeeën tege moet. Want de strijd ter zee ging door! C.A.D. BEVOLKING De gemeente Helder telde bij de eerste volk stelling van 1 januari 1830 nog maar 5.489 inwoners; tien jaar later was dat al 9.088 (een opmerkelijke stijging - een onderzoek waard) en op 19 november 1849 (derde volkstelling) 11.564. In 1851 was de feitelijke bevolking op 31 december 11.412, inclusief 125 man land macht en 436 zeemacht. Buiten de tienjaarlijk se volkstellingen werd een ander telsysteem gehanteerd, vandaar de daling tussen 1849 en eind 1851. Te Helder werden in 1851 geboren 206 jon- HELDERSE JAREN 1851-1875 de eerste gekozen gemeenteraad door dr. L.F. van Loo herbouwde herv. kerk Huisduinen Aflevering 1: 1851 landbouwtentoonstelling zoutziederij van start

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 11