6 vaardige en krachtige mannen, bracht hij de ontzettend verminkte lichamen achtereenvol gens naar het slechts weinig schreden vandaar verwijderd Militair Hospitaal. Aangezien daar op dat oogenblik geen medische hulp aanwe zig was, toog de heer Frowein aanstonds zelf aan het werk om het eerste verband te leggen en de verminkte lichaamsdelen der gekwetsten af te binden, om verder bloedverlies tegen te gaan. Spoedig werd hij daarbij geholpen door de officieren van gezondheid Nord en Diehl, die inmiddels waren aangekomen en de doctoren Smits, Drijver en Visser. Drie der ongelukkige slachtoffers van de ramp waren zoo doodelijk verminkt, dat zij bij het vervoer naar of kort na hunne komst in het Hospitaal reeds den geest gaven, 't Waren de vletterlieden Jan Koning stem, gehuwd en vader van 11 kinderen, Jan Runnenburg, gehuwd, vader van 4 kinderen en Dirk Been, een 25-jarig jongman, wiens broe der het vorige jaar nabij de zandplaat Onrust door den bliksem werd gedood. Verder werden zwaar gewond in het Hospitaal binnengebracht de drie gebroeders Jan, Maarten en Willem Coster, de laatste gehuwd, Jan Schendelaar, Gerrit Huurman, Martinus Kramer, Jan Kwinkelenberg en een veertienja rig knaapje, George Siraal, en minder ernstig gewond Abraham Ewald en Peter Rensmaag. De majoor-torpedist P. Koningstein, die zich mede op korte afstand had bevonden, werd betrekkelijk licht aan beide benen gekwetst. Hij werd door de heeren Koreman en Maas opgenomen en in het Weerkundig Obser vatorium voorlopig verbonden. Later kon hij per rijtuig naar zijn woning worden vervoerd. Inmiddels werden alle beschikbare brancards aangevoerd, waarmee de zwaargewonden naar het Marinehospitaal werden overgebracht. 't Was een aangrijpend gezicht, die vele zie kenwagens langs den Kanaalweg en de Hoofdgracht te zien voorbijtrekken. De mees ten der getroffenen bevonden zich in zoo ern- stigen toestand, dat zij niet gereden konden, maar gedragen moesten worden op de schou ders der vele flinke mannnen, die zich voor dat liefdewerk gaarne beschikbaar stelden. De verminkte lijken van Koningstein, Run nenburg en Been werden naar het gemeente ziekenhuis aan de Kerkgracht getransporteerd. In het Marine-hospitaal was direct de geheele geneeskundige dienst in de weer om te helpen waar geholpen moest worden en tot laat in den nacht werd daarmede voortgegaan. Kort na hunne opname in het Hospitaal bezwe ken nog twee der ongelukkigen aan hunne kwetsuren: de gebroeders Jan en Maarten Coster, 20 en 22 jaar oud. Jfieuwediep Jfiarine-Jfospitcal Het Marinehospitaal, dat de Tweede Wereldoorlog niet heeft overleefd. Uitgave P. Spruit, Helder

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 6