GROOTE RAMP TE HELDER: vijftien doden en gewonden "Vrijdagavond 13 juli werd de gemeente Helder in beroering gebracht door een onheil zoo ernstig als daar misschien nooit tevoren, althans niet bij mensenheugenis, voorviel". Hierboven staan weergegeven de kop en de aanhef van het bulletin, dat op 14 juli 1900 door de Helderse Courant werd uitgereikt, waardoor vrijwel heel Nieuwediep deelde in de rouw en de ontsteltenis waarin onze stad werd gedompeld. Het trieste verhaal begon zo: "Zoals men weet, worden sedert eenige dagen door de vesting-artillerie van de kustbatterijen schietoefeningen gehouden op vast en beweeg baar doel in zee. Meermalen gebeurt het daar bij dat granaten, na den vuurmond te hebben verlaten, weigeren te springen en dus geladen op de zandplaats Onrust of in zee blijven lig gen. Voor zulke gevallen zijn aan de vletterlie- den, die vergunning hebben de scherven van gesprongen granaten op te rapen, instructies verstrekt om ongelukken te voorkomen. Zoo mogen niet-gesprongen projectielen niet naar den wal worden meegenomen, maar moeten deze óf onder het zand begraven óf in diep water worden geworpen." Vervolgens wordt de lezer duidelijk gemaakt dat aan genoemde bepaling zeer slecht de hand wordt gehouden, hetgeen tot een ramp leidde. Want - "Op Onrust werden door vletterlieden twee ongesprongen granaten van 12 cm gevon den, die door hen mede naar den wal werden gevoerd, om ze de gebruikelijke operatie te doen ondergaan. Op den zeedijk nabij het Weerkundig Observatorium werden de projec tielen neergelegd en pogingen aangewend om ze klein te krijgen. Erg voorspoedig ging dit werk op de gewone wijze echter niet, waarom een der vletterlieden, men zegt Runnenburg, een granaat opnam en deze met kracht op de andere wierp, om beide projectielen te verbrij zelen. De uitwerking was verschrikkelijk." Uitvoerig wordt dan verteld hoe afzichtelijk en afschuwelijk de situatie daar aan de dijk was. Maar de heer Dr. Frowein, die juist de plaats van de ramp was gepasseerd en nu onmiddel lijk op zijn schreden terugkeerde, nam de lei ding op zich en bijgestaan door tal van hulp- XAUTA, VTXHEN. DEX HfiLOTB. 1393. De Windwijzerten tijde van het ongeluk

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 5