Ik miste een naam 4 Ja, ik heb een naam gemist! Hoogstwaarschijnlijk zal ondergetekende niet alleen hebben gestaan met deze vaststelling bij het lezen van het artikel "Joodse namen blij ven in herinnering". Als er één joodse familie, middels de handel in prentbriefkaarten, de naam van onze stad over de hele wereld heeft doen uitwaaieren dan was 't toch wel het geslacht Prins. Genealogische bijzonderheden over deze bur gers van Den Helder kan ik u niet geven, daar over schiet ik in de kennis tekort. Maar ik zegen de naam Prins telkenmale wanneer m'n verzameling ansichtkaarten uitgebreid wordt met een exemplaar dat ik nog niet ken, maar ongetwijfeld eens achter een raam van hun winkel aan de Kruisweg moet hebben gehan gen. Zelf heb ik een jaar of wat in de Wezenstraat gewoond. Alle tezamen misschien wel han denvol uren stond ik toen, al wikkend en wegend, voor de uitstalling van Prins aan de kant van de Spuistraat, daar waar de prachtige sigarenbandjes, postzegels en andere begerens waardige spullen lokkend uitgestald waren. M'n door goed geluk verkregen centen brand den zogezegd in m'n zak. En toch moest er een keus worden gedaan. Hoogst verleidelijk waren op de namaakbandjes de beeltenissen van Bismarck, de Hohenzollems en de Duitse generaals, maar uiteindelijk heb ik toch het hart aan de postzegels verpand. De herinnering aan al dit schoons zal na het verdwijnen van mijn generatie wel uitgewist zijn, want lang niet alles op ons ondermaanse is blijvend, al gaat het er soms bar vreemd aan toe. Bij ons thuis staat namelijk een Keulse pot die, volgens overlevering, stamt van ver voor de eerste wereldoorlog. Hoe vaak en hoe ver we in de loop van klein tachtig jaar ook verkast zijn - de pot moet (als 't allemaal waar is) zijn meegezeuld. Hij doet nu dienst als paraplu standaard. Maar steeds wanneer er wordt opgemerkt dat het nuttige gebruiksvoorwerp nog bij Prins vandaan komt - dan komen de herinneringen onweerstaanbaar bovendrijven. Soms in een flits, soms wat langdurig. Dat hangt gewoon van m'n stemming af. Het gaat gepaard met een glimlach of met een gevoel van verdriet. Ter ere van meergenoemde naam laat ik u een plaatje zien uit lang, lang vervlogen tijden. Het is de moeite waard om ernaar te kijken en dan te gaan mijmeren. En van het geveltje is waar achtig nog een deel bewaard gebleven! RONDEL QoMkoopst adres xan alle soorten Kantoor en Schrijfbehoeften Galanterie» Porselein en W Specialiteit in Kiadérspeelgoèdfcrea Aardewerk Slijters Rabat. Tempo Doeloe: de winkel van Prins

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 4