SCHENKINGEN Naar de "Remavi" Na het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus begeeft de koninklijke stoet zich door het centrum van de stad naar de Buitenhaven, waar de immense Atjehloods is herschapen in een sprookjesachtige tentoon stellingsruimte. Ook het terrein in de omgeving van de exercitieloods is betrokken bij de "Remavi", deze unieke expositie over het Reddingwezen, de Marine en de Visserij. Alle schepen in de haven zijn gepavoiseerd. Vrolijk wapperen de seinvlaggetjes tegen een donkere lucht, die na zoveel zonnige uren weinigs goeds voorspelt. Bij het betreden van de "Remavi" toont de Koningin meteen haar belangstelling voor de fonkelnieuwe motor- strandreddingboot "Jhr. J.H. Ortt", die is be stemd voor het reddingstation IJmuiden-Zuid. Tijdens de Remavi-week pronkt deze bij Taa in Katwijk aan Zee gebouwde boot op een plan kier, waar zij zich aan alle kanten laat bekijken. De expositie bevat meer dan dertig royale stands van instellingen en bedrijven, die nauw betrokken zijn bij het reddingwezen, de Van leden en symphatiserenden mochten wij de volgende schenkingen ontvangen, waarvoor bij deze onze hartelijke dank: Van de heer B.A. Strang: de notulen van de oprichtingsvergadering van de afd. Den Helder van het Centraal Genootschap voor de kinder herstellingsoorden op 12 maart 1909, de jaar verslagen 1979 t/m 1981, drie registers betreffende de uitzendingsperiode 1955 t/m 1965 plus correspondentie. Van de heer AJ. van Wolferen: zeven foto's en negatieven van de Rijkswerf Willemsoord en de traditiekamer van die werf. Van de heer C.J.G. Hoogenbosch: een schilde rij van de Helderse schilder Jaarsma. Van de heer L.TH. Berg: copieën van een Landkaart van Texelsche zeegaten, Nieuwe Koninklijke Marine en visserij. Een uur lang geeft koningin Wilhelmina blijk van haar belangstelling voor het geexposeerde en de daarbij gegeven uitleg. Als het koninklijke bezoek aan de "remavi" en daarmee aan Den Helder met hoffelijke en vriendelijke plichtple gingen tot een einde is gekomen, ontlast zich een regenbui die al een poosje dreigend boven de stad heeft gehangen. Maar ondanks de koninklijke inbreuk op het protocol komen de weergoden te laat met hun poging, het Oranjezonnetje te verdrijven en het festijn in het water te doen vallen. Met de normale trein van 18.50 uur, waarachter de beide wagons van de koninklijke trein zijn gekoppeld, verlaat de Koningin met haar gevolg de marinestad. De volgende morgen om elf uur verschijnt de extra editie van de Heldersche Courant waarin uit voerig verslag wordt gedaan. Bijna drie volle pagina's, onder een opvallende kop: "De groote dag voor Den Helder". De grote dag. Precies zoals de bruid zich heeft voorgesteld. C.A.D. Diep en Koegras 1814, verbetering van kaart 1804 door Goudriaan plm. 1820, gecopieerd door N.A. Slijkerman in 1961; Plattegronden van Den Helder met aanduiding der toegangen tot het spoorwegstation, schaal 1 a 5000, te Alkmaar bij Herm. Coster zoon, 1864. Van de heer J. Vogt: foto personeel drukkerij C. de Boer jr in tuin directeurswoning t.g.v. 50 jarig jubileum drukkerij; en foto tentoonstel ling "Knolta" in "Musis Sacrum" voorjaar 1937 (foto Werner Crone). Van de heer A.J. van Baaren: boek "Het bur gerlijk recht voor iedereen" door H.M.J. Wattel, 7e bijgewerkte druk. Van de heer C.H. Rondel: boek "Zes dwaze dagen" door Mr Punch (pseudoniem voor Arie Pleysier, uitgave A.J.C. Amsterdam 1927.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 26