"Handels geweldige muziek ruist ons in de oren," schrijft de verslaggever. „Bovendien verkwikt en laaft ons de zon en zit daar Neerlands vorstin dat ganse schouwspel aan te zien. Zou dat geen hoogtijdag voor Den Helder zijn?" Overdracht aan gemeente Als het slotaccoord is verklonken en Heye's onsterfelijke De kabels los" wordt ingezet, begeeft de Koningin zich naar de voet van het monument om daar een lauwerkrans, versierd met oranje, neer te leggen. Dan treedt wethou der P.A. Smits naar voren om beide monumen ten namens het gemeentebestuur te aanvaar den. De wethouder geeft uiting aan zijn dank baarheid jegens het comité de reddingmaat- schapijen en verder allen, die tot de totstandko ming hebben bijgedragen. Vervolgens voert namens beide reddingmaat schappijen voorzitter P.A. Tegelberg van de Noord- en Zuid-Hollandsche het woord. Hij zegt beide monumenten te beschouwen als een rechtstreekse hulde van het Nederlandse volk aan het reddingwezen, in het bijzonder aan de reddingbootbemanningen die zich sedert 1824 allen tijde paraat hebben getoond. Vijf bemanningsleden, die elk meer dan hon derd schipbreukelingen hebben gered, worden door de reddingmaatschappij onderscheiden. Het zijn schipper Coen Bot van de "Dorus Rijkers" te Den Helder, schipper Teunis Dekker van Midsland op Terscheling, schipper W. de Jager en motordrijver L.J. de Jager van de "Koningin Wilhelmina" te Stelendam op Goeree en motordrijver Iemke Swart van de "Brandaris" op Terschelling. De uitreiking der medailles door koningin Wilhelmina in hoogst eigen persoon wordt door velen als het hoogtepunt van deze onver getelijke middag ervaren. Als een magistrale bekroning klinkt het door muziekmeester Leewens gedirigeerde "Halleluja" koor van Handel. Volgens het protocol zou de Koningin nu per auto vertrekken naar het tentoonstel lingsterrein van de "Remavi" aan de Bui tenhaven, maar zij blijkt de voorkeur te geven aan een informeel gesprek met een aantal van die mensen waar het eigenlijk om draait. Aan de voet van het monument Nederlands Redingwezen staan zij opgesteld bemanningen van de tien reddingboten, die op deze bijzonde re dag naar Den Helder zijn gekomen. Secretaris H.Th de Booy van de N.Z.H.R.M. stelt de redders aan de Koningin voor. Hier ont moet zij ook anderen, die zich voor het welsla gen van deze dag hebben ingespannen, zoals beiaardier Johan Wagenaar en muziekmeester A.J. Leewens. Op uitdrukkelijk verzoek van de vorstin komen ook de oud-redders van de vereninging "Moed, Volharding, Zelfopoffering" naar voren. Daarbij ontbreekt de vermaarde Nieuwediepse redder Janus Kuiper, die daags tevoren is gehuldigd vanwege zijn 60-jarig huwelijk met Leentje Duits. Meer dan vierhonderd heeft deze oud-schipper van de Helderse redding boot veilig aan wal gebracht. •*4» 25 H.M. de Koningin, in het wit gekleed achter de tafel op de voorgrond, begeeft zich naar de microfoon. De beeldhouwwerken aan de voet van het monument zijn nog door vlaggen bedekt.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 25