24 Torpedo's worden gelanceerd, er wordt met scherp geschoten op een kleine gevechtsschijf en na afloop defileren de schepen voor de Koningin, die op de brug van de "Hertog Hendrik" wordt geflankeerd door de hoogste marine-autoriteit in Den Helder, schout bij nacht T.L. Kruys, en de commandant van het pantserschip, kapitein ter zee C.E.L. Helfrich. De verslaggever aan boord van het pantser schip maakt minitieus melding van de kleinste bijzonderheden, inclusief de groeten die wor den uitgewisseld met de "Dokter Wagemaker" en de "Marsdiep" van de TESO, en de koeste rende stralen die de zon uitgiet over het boeien de tafereel. Na een saluut van 35 schoten stapt de koningin op de rede over in een mototsloep, die haar naar de wal brengt. Zij wordt opge wacht door een juichende menigte. Op het Westplein Intussen wordt op en om het Westplein alles in gereedheid gebracht voor de plechtigheid, die een groot deel van de middag in beslag zal nemen. De groepen die aan het défilé zullen deelnemen, stellen zich op. De Oranjegarde, de Texelse Oranjevereniging, padvinders, meisjes van de Graal en vele andere groepen. De koren en de muzikanten nemen hun plaatsen in, gespitst op het sein van muziekmeester Leewens om de Koningin met eeen massaal "Wilhelmus" te ontvangen. Klokslag kwart voor drie arriveert H.M. de Koningin in een open auto bij het erepodium. Zij is in 't wit gekleed met een witte sluier, in de geest van wijlen haar echtgenoot, die elf maanden geleden in een witte rouwstoet naaar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Na de ceromoniële verwelkoming wordt ter inleiding het "Vlaggelied" van Verhulst uitgevoerd. In zijn openingsrede memoreert burgemeester W.F.G.L. Driessen de oprichting van het comité Monument Dorus Rijkers, na diens overlijden in april 1928. Een jaar later werd het nationale karakter van het monument geaccen tueerd door de naam van het comité te wijzigen in "Comité Monument Nederlandsch Redding wezen". De Helderse burgemeester schetst de succes volle initiatieven van het comité en noemt onder meer de namen van architect P. Kramer en de beeldhouwers Van Der Veen, Schultz en Vos. Hij zwaait ook lof toe aan de firma Van Bergen uit Heiligerlee die het monument heeft voorzien van een dertig tellend klokken caril lon. Koninklijk woord Dan beklimt Hare Majesteit het spreekgestoelte om het comité, de beide reddingmaatschappij en en de vele andere betrokkenen te bedanken voor de totstandkoming van dit monument en het borstbeeld van wijlen prins Hendrik. De koningin spreekt de hoop uit, dat het gedenkte ken "tot in lengte van dagen de dank van ons volk moge vertolken voor de daad en moed, van zelfopoffering en van naastenliefde door de kloeke redders op onze kust verricht". Aan het eind van haar rede verzoekt de konin gin alle aanwezigen op te staan en in stilte de redders te gedenken, die hun leven gaven om dat van schipbreukelingen te redden. Daarna begeeft H.M. zich naar het oostelijke plantsoen om het borstbeeld van haar overleden gemaal te onthullen. Naast de beide kransen worden twee andere geplaatst namens het comité en de beide reddingmaatschappijen. Dan is het moment aangebroken voor de inwij ding van het reddingsmonument. De Koningin drukt op een knop, waarop in het inwendige van het monument een bel overgaat, ten teken dat de Utrechtse beiaardier Johan Wagenaar het Wilhelmus kan inzetten. Op hetzelfde ogenblik vallen de vlaggen, die de beeldhouwwerken aan de voet van het monument hebben bedekt. Terwijl duizenden mensen het volkslied laten weerklinken over het Westplein worden dui zend witte postduiven in tien golven losgela ten. In steeds wijdere circels vliegen de vogels boven de feestende menigte, die vervolgens door het massale koor wordt onthaald op een lied van Georg Friedrich Handel. Op de melo die van "Seht, er kommt mit Preis gekröhnt" wordt een voor deze gelegenheid geschreven tekst gezongen.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 24