Koningin Wilhelmina onthult monument voor Reddingwezen 23 "Als een jonge bruid heeft de stad zich opge sierd voor haar Koningin!" In dichterlijke over moed richt de verslaggever van de Heldersche Courant ongetwijfeld de toen 23-jarige Anthony van Kampen zich op dinsdag 4 juni 1935 tot zijn lezers om de komst van H.M. koningin Wilhelmina aan te kondigen. Zij zal op deze heuglijke dag het majestueuze monu ment Nederlands Reddingwezen onthullen en tevens het borstbeeld van haar overleden echt genoot prins Hendrik, hertog van Meck- lenburg-Schwerin. De kolom, waarin vreugdevol wordt gefiloso feerd over hetgeen komen gaat, wordt geflan keerd door twee opvallende opgemaakte berichten. Links meldt redacteur RC. de Boer met forse letters, dat "de Heldersche Courant morgen om elf uur zal verschijnen". Twee uur vroeger dan anders, maar nog belangrijker is nog, dat de krant voor de tweede keer in deze gedenkwaar dige week afwijkt van het vaste schema: dins dag-donderdag-zaterdag. De redactie wil actueel zijn en dat is een nobel streven. Rechts naast de kolom onder het motto "vol verwachting klopt ons hart" bericht de redactie, eveneens in een opvallend lettertype, dat de A.V.R.O. (met puntjes) "hedenmiddag van half drie tot half vier" in een extra uitzending de aandacht van de luistervinken voor de plechtig heid zal vragen. De dagboekanier van de Heldersche Courant rapporteert nauwgezet, wat er allemaal is gedaan om de omgeving van het Westplein zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er is een modern stadspark aangelegd, tot voorbij het Raadhuis is een geheel nieuw plaveisel aange bracht met strakke trottoirs en moderne lan taarns, terwijl de bermen van het Helders Kanaal zorgvuldig zijn schoongemaakt. Tribune Precies op tijd is maandag de grote tribune vol tooid. Aan de kanaalwegzijde is ruimte gescha pen voor het imposante koor, dat 's avonds onder leiding van stadsmuziekmeester A.J. Leewens enthousiast heeft gerepateerd. Hare Majesteit is van harte welkom in deze ambian ce, al is prinses Juliana helaas door een keel aandoening verhinderd haar te vergezellen. In alle stilte is de koningin al op maandag avond met de trein van 22.27 uur waaraan twee wagens van de koninklijke trein gekoppeld waren, in Den Helder aangekomen. De konink lijke wagens werden meteen losgekoppeld en naar het emplacement bij de Onderzeedienst gerangeerd. Niet alleen voor koningin Wilhelmina is het de volgende morgen al vroeg dag. Alle stoelen uit "Casino" zijn overgebracht naar het Westplein en daar van kaartjes met de namen der geno digden voorzien. Eveneens in bruikleen ont vangen kleden en tapijten stofferen het geheel. Luidsprekers worden geinstalleerd om zoveel mogelijk mensen deelgenoot te maken van de plechtige gebeurtenissen. In de bodenkamer van het Raadhuis heeft de reportageploeg van de AVRO een kleine studio ingericht. Vlootschouw Voor de koningin en de autoriteiten van de marine en burgerij begint de dag een vloot schouw, waarvoor het gezelschap zich na een kort bezoek aan de Rijkswerf heeft ingescheept op Hr. Ms. pantserschip "Hertog Hendrik". Aan boord van deze oorlogsbodem is de vor stin getuige van een reeks oefeningen op het Marsdiep en de rede van Texel, waaraan wordt deelgenomen door het pantserschip Hr. Ms. "Gelderland", de torpedobootjagers Hr. Ms. "Kortenaer" en "Van Ghent", vier onderzeebo ten en enkele vliegtuigen van de Marine luchtvaartdienst.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 23