VERHALEN UIT HET BUITENVELD (4) 21 I. Het betwiste recht van openbaren overweg wordt erkend. II. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij verbindt zich tot het maken, onder houden en bedienen van de afsluiting van dien overweg over den Middenvlietweg overeen komstig de bestaande reglementen. III. De polder "Het Koegras" verbindt zich om als bijdrage in de kosten van die bewaking jaar lijks aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij eene som van f 75,- te betalen; deze overeenkomst treedt op 1 januari 1893 in werking, enz. Te uwer oriëntering dient dat de vroegere Middenvlietweg het oostelijke deel vormde van de tegenwoordige Middenvliet (raadsbesluit dd. 1 maart 1938), terwijl het westelijke deel de naam Middenweg droeg. De Middenvliet is genoemd naar de gelijknamige, rond 1850, gegraven poldervliet. De vroegere Middenweg lag naast de Middenvliet, eerder Middenvaart geheten. Tenslotte ben ik heel erg benieuwd naar de duur van de betaling door de polder "Het Koegras" van de jaarlijkse som van f 75,- aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij. Wat de hier genoemde benamin gen betreft heb ik geput uit het waardevolle werk "Helderse straatnamen" van wijlen W. Stoll. Een kostelijk en kostbaar bezit. RONDEL Hoewel men in de 18e eeuw per schip van Den Helder naar Amsterdam kon reizen, was dit beslist niet altijd de snelste manier, omdat men op de Zuiderzee met allerlei oponthoud (wind stilte, tegenwind) te kampen kon hebben. De af- en aanmonsterende schepelingen van marine en koopvaardij en de in Amsterdam thuishorende loodsen gingen dan ook bij voor keur met het zogenaamde wagenveer van Den Helder langs de Zanddijk over de Grote Keeten naar de Zijpe ('t Zand) en vandaar per trek schuit of rijtuig naar Alkmaar en Amsterdam. Ondanks het feit, dat zovelen van de weg gebruik maakten, is er in 1746 sprake van "dese afgrijselijke weg, waardoor ontallige postwagens deerlijk met passagiers en al in de vreeselijke gaten en slagen zijn omgesmeten." En toen de Amsterdamse kapitein van een Oostinjevaarder Barend (de) Rust, vergezeld van zijn vrouw en zijn 16-jarige dochter Martha Margaretha, zich op 17 september 1770 per huurkoets vanuit Alkmaar op weg begaf naar zijn schip in de haven van Den Helder, was de toestand van de weg niet echt verbeterd. Desondanks werd de rit langs de Zanddijk De huidige overweg aan de Friese Buurt"waarover destijds zoveel te doen is geweest.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 21