Bryant". Drie jaar lang heeft hij met grote inzet aan dit werk, dat zeer veel research vergde, gewerkt. In totaal schreef Anthony van Kampen meer dan dertig boeken. Van zijn hand verschenen ook tal rijke artikelen in dagbladen en periodieken, hij trad op voor radio en televisie, was een veel gevraagd spreker en een produktief brievenschrijver. Hij ontving altijd veel post en verzuimde nim mer de schrijvers te beantwoorden, veelal in een zwierige stijl. De Helderse Historische Vereniging kan daarvan getuigen. Tijdens de opbouw van het reddingmu seum "Dorus Rijkers", toen nog op de bovenste etage van het voormalige gebouw van Vroom en Dreesmann, kwam de gedachte naar voren een afdeling met boeken over Den Helder en de zee in te richten Toen Anthony van Kampen met deze gedachte werd geconfronteerd, toonde hij zich spontaan bereid, hieraan mee te werken. Uiteindelijk werd het project overgenomen door onze vereniging, die Van Kampen in eerste instantie bereid vond, de dubbele exemplaren uit zijn eigen collectie aan de vereniging af te staan. Dat heeft er toe geleid, dat nagenoeg het hele boekenbezit van Anthony van Kampen in bruikleen aan onze vereniging en het reddingmuseum werd afgestaan. De boeken met een specifiek historisch karakter werden toevertrouwd aan onze vereniging, die daarmee uiteraard zeer is ingenomen. Maar het is zeker niet alleen hierom, dat de Helderse Historische Vereniging de nagedachtenis van Anthony van Kampen in hoge ere houdt. IN MEMORIAM TJALLING DITO In huize "Den Koogh" overleed op 11 mei jl. op 88-jarige leeftijd de voormalige stadsbeiaardier en muziekleraar, de heer Tjalling Dito. Tot op hoge leeftijd was de muziek zijn lust en zijn leven. Zelfs in het tehuis wist hij zijn huisgeno ten bij tijd en wijle te plezieren met zijn pianospel. Dito was thuis op veel instrumenten. Zijn vader en moeder, de laatste was een zuster van de stadsmuziekmeester Albert Leewens, stuurden hem al op jonge leeftijd naar de muziekschool vanwege zijn belangstelling voor de piano. Op tienjarige leeftijd werd zijn opleiding uitgebreid met vioolles van de muziekpedagoog J. Strobel. Hij studeer de af op piano en viool. Enige jaren was hij werkzaam als violist, doch zijn voorkeur ging uit naar de muziekpedagogie. In zijn woning aan de Weststraat, en na 1945 in de Van Galenstraat, ontving hij veel leerlingen die hij op eigentijdse wijze les gaf en daarmee liefde en waar dering bijbracht voor de muziekbeoefening. Zijn opleiding tot beiaardier ontving hij te Amsterdam op het carillon van het paleis op de Dam van de heer Vincent terwijl hij het examen aflegde te Utrecht op het carillon van de Domkerk. Bij gelegenheid van de onthulling van het monument voor het Nederlands Reddingwezen door koningin Wil- helmina op 4 juni 1934 ontving Dito zijn officiële aan stelling tot stadsbeiaardier van Den Helder, een functie die hij meer dan vijftig jaar zou blijven vervullen. Regelmatig nog zingen de klokken melodietjes uit die eenmaal door de heer Dito voor "zijn" klokkenspel wer den geschreven en die bij ons allen de herinnering mogen levend houden aan Den Helders eerste stadsbei aardier. 103

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 7