102 MHet overlijden op 79-jarige leeftijd van onze oud-stadgenoot Anthony van Kampen, op 6 mei k A jl. in het verpleeghuis "Zuyder Waert" te Heer- V hugowaard, kwam niet onverwacht. Sedert 1 B JU januari 1989 verbleef hij in deze verpleeg- MÊf% inrichting, omdat hij om gezondheidsredenen di niet langer alleen kon blijven wonen in zijn Bergen. Na zijn huwelijk in 1946 had hij in dit huis lief en leed gedeeld met zijn vrouw Truus van Kampen-Bosma, die hem in 1984 na een ligernstige ziekte ontviel. Dit verlies heeft hij V |'\SHr 7t nauwelijks kunnen verwerken. Op 28 augustus 1911 werd Anthony van Kampen geboren in Hellevoetsluis, waar H vader hem een diepe bewondering bijbracht voor de zee en de scheepvaart. Na de opheffing van de Rijkswerf in Hellevoetsluis verhuisde het gezin Van Kampen naar Den Helder, waar de jonge Toon nog veel meer aanknopingspunten vond met alles wat reilt en zeilt. Een carrière op zee was voor hem als brildragende niet weggelegd, maar hij kreeg daarvoor ruimschoots compensatie in de jaren 1930 tot 1941, toen hij als verslaggever werkzaam was voor de Helderse Courant. In memoriam Anthony van Kampen Na het verschijningsverbod van de krant op 1 oktober 1941 kon Toon aan de slag voor de drukkerij en uitgeverij v/h C. de Boer Jr. De toenmalige directeur, de onlangs 97 jaar geworden heer S. Koning, maakte de omschakeling van journalist tot boekenschrijver mogelijk. Van Kampen debu teerde met "Het grote Rallye-avontuur", op basis van zijn ervaringen tijdens de rallye van Monte Carlo, waarin hij enkele jaren tevoren als verslaggever was meegereden met de Schager coureur Kees Kruyt. Verscheidene andere boeken volgden, o.m. "Stormnest", '"t Juttersjong" en "Ketelbinkie", terwijl Van Kampen ook andere auteurs voor de uitgeverij aantrok, zoals Christiaan Terpstra en Kees Borstlap. Verder legde hij mede de basis voor het maritieme maandblad "De Blauwe Wimpel", dat op 19 januari 1946 in Paleis Soestdijk ten doop werd gehouden. Na de bevrijding publiceerde Van Kampen een ingrijpend stuk Helderse geschiedenis in "De Burgers van Den Helder". Enkele jaren later inviteerde admiraal Helfrich hem om met Hr. Ms. "Kortenaer" mee te reizen naar het toenmalige Nederlands Nieuw-Guinea. Daar ontmoette hij de bestuursambtenaar dr. Jean Victor de Bruijn, die als "Jungle Pimpernel" de hoofdpersoon werd van de vermaarde trilogie "Jungle". Op verscheidene reizen naar Nieuw-Guinea volgden enerverende bezoeken aan Brazilië, waar Van Kampen in contact kwam met de missionaris pater Jan de Vries in Manaos. Bewogen over het lot der leprozen, waarover de pater zich had ontfermd, schreef Van Kampen in de Helderse Courant en vele andere bladen aangrijpende reportages, die de landelijke actie "Amazonas" tot een groot succes maakten. Zijn boek "Het land dat God vergat" trok internationale aandacht. Als auteur bleef Anthony van Kampen een enthousiast en vaardig journalist. Zelf beschouwde hij een journalist als een "sprinter", terwijl hij een schrijver meer zag als een "stayer". Persoonlijk verenigde hij beide karaktertrekken, hetgeen hij bewees met zijn omvangrijke trilogie "Mary k MBD voorheen zo gastvrije huis aan de Kerkedijk in

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 6