DE RIJKSWERF BIJ DE EEUWWISSELING Zoals te verwachten was, heeft de foto van het Rijkswerfcomplex - geplaatst op de achterpagina van ons december-nummer (derde jaargang nummer 2) - bij velen herinneringen opgeroepen en bij sommigen ook punten van herkenning. Fotograaf Chef Kreuger heeft deze overzichtsfoto genomen in 1898 of 1899. Links van de toegangsweg op de voorgrond staat het gebouw, waarin de hoofd ingenieur zetelde. Rechts naast de hoofdingang achtereenvolgens het wachthuisje van de portiers, het brandspuithuis en het z.g. graanpakhuis. In het "natte dok" liggen de korvetten "Astrea" en "Urania", een stoomkanonneerboot, het koninklijke raderstoomjacht "De Valk", het pantser- dekschip "Koningin Wilhelmina der Nederlanden" en twee pantserschepen van het type "Piet Hein", met daartussen het als logementschip gebruikte stoomfregat "Van Speyk". Links op de achtergrond zijn "Het Paleis", het Koninklijk Instituut voor de Marine en het marinehospitaal te onderscheiden. OM NOOIT TE VERGETEN! Het was september 1938 toen ik mij met mijn ouders, komende uit Nederlands Indië, in Den Helder vestigde. Dat heette destijds "met Europees verlof gaan". Hoewel mijn vader niet bij de marine diende, werd toch bewust voor dat Nieuwediep gekozen. De reden was, dat de zuster van mijn moeder daar woonachtig was. In juni 1939 keerden mijn ouders, een zuster en een jongere broer naar de Oost terug. Ik bleef voor een verdere studie in de Jutterstad achter en werd als pleegzoon opgenomen in het gezin van Verstegen. Zo zette ik in die dertiger jaren als een jongen van zestien jaar vaste voet op dat stukje aardkloot dat Den Helder heet. Nimmer had ik kunnen bevroeden dat ook mijn jeugd zo sterk zou worden beïnvloed door bepaalde gebeurtenissen uit de jaren 1940 - 1945. Nu, wonende in de Maasstad, gaan mijn gedachten nog wel eens terug naar Den Helder, de stad 122

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 26