121 ne mond en een spitse kin. Zijn baard en wenkbrauwen waren grijs. Als deze David Grunwald de stamvader is geweest van het Helderse geslacht, dan is dit van Russische origine. TWEEDE SYNAGOGE In 1870 werd de uit 1837 daterende synagoge aan de Kanaalweg gerestaureerd. Dit rechthoekige gebouwtje met een hardstenen stoep heeft dienst gedaan tot het in 1927 werd vervangen door een nieuwe synagoge in Art Deco-stijl. Toen de Duitsers in 1944 de Oude Helder en heel de bebouwing aan de voet van de Dijk met de grond gelijk lieten maken, ontfermden de slopers zich ook over het vriendelijke gebouwtje van de toen al gedecimeerde joodse gemeenschap in Den Helder. Gedecimeerd, maar niet vergeten. Namen als Kannewasser, Grunwald, Coltof, Manheim, Vries landen Herschel, Elte, Polak, Godschalk, Oudkerk en Van Praag zijn onverbrekelijk verbonden met de geschiedenis van Den Helder als havenstad. De banden bleven, ook toen het Noordzeekanaal in 1876 in gebruik werd genomen en vele joden naar elders vertrokkken. Omstreeks de eeuwwisseling woonden nog slechts 230 joden in Den Helder, van wie er veertig in aanmerking kwamen voor on dersteuning. De stichting "Vrienden van het Joods Historisch Museum" heeft kunnen nagaan, dat het ledental van de Israëlitische gemeente in Den Helder sindsdien vrijwel constant is gebleven, althans gedu rende geruime tijd. Blijkbaar was de verzorgende functie van de stad, vooral voor de haven, maar ook voor de omgeving, voor vele joden aantrekkelijk genoeg om hier te blijven. De eerste oorlogservaringen in 1940 veroorzaakten een sterke terugloop van de bevolking, ook van het joodse element, nog afgezien van de toenemende dreiging die uitging van het nationaal-socia- lisme. In 1941 registreerden de Duitsers nog 134 Helderse joden. Dertig van hen wisten het vege lijf te redden, veelal door onder te duiken. Degenen die in Duitse handen vielen, werden eerst naar Amsterdam en daarna naar Polen gedeporteerd. "Aangezien er niet één is teruggekeerd, zijn zij daar allen vermoord," zo rapporteert genoemde stichting. Na de bevrijding werd de Israëlitische gemeente van Den Helder bij die van Alkmaar gevoegd. Vele respectabele burgers zagen hun stad nooit terug, en de mensen in de stad zagen hen niet terugkeren, op een enkele uitzondering na. Namen verdwenen uit het stadsbeeld, echter zonder te verdwijnen uit de herinnering van de mensen die hen hebben gekend. C.A.D.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 25