119 - Op zaterdag 30 maart sloot boekhandel Bok (voorheen Duijnker) in de Spoorstraat de deur, waarmee weer een stukje van "vroeger" verdween. Die laatste zaterdagmiddag werd uitgeluid onder de klanken van het Helderse draaiorgel "De Harmonica". - 20 april werd Luchthaven Den Helder officieel geopend, dit civiele vliegveld ligt bij het marine vliegkamp "De Kooy" en is een gezamenlijke onderneming van de gemeente Den Helder en de K.L.M. - Huisduinen verandert nog dagelijks. Het onderaan de kluft van de Badhuisstraat staande pand, waarin o.a. de groentewinkel van Cor Bontes en later "De Kluft" onderdak had, is gesloopt ten behoeve van een uitbreiding van het Beatrix Hotel. - Het woonhuis, op het grasveld tussen "De Branding" (ex-"Dennenheuvel") en de kerk, verdween eveneens om plaats te maken voor 14 woningen, waarmee de gehele hoek Duinweg-Badhuisstraat is volgebouwd.. - Het vroegere pension "Panorama" boven op het duin heeft inmiddels plaats gemaakt voor een fraai rietgedekt landhuis. - De vroegere Rode-Kruispost van Zeebad Huisduinen aan de Zeeweg is verbouwd tot café restaurant met terras. Jammer genoeg is door de verbouwing het uiterlijk aanzien van de ruim 60- jarige woning danig gewijzigd - De replica van het V.O.C.-schip "Amsterdam" zal in juni a.s. Den Helder aandoen ter opluistering van de Nationale Vlootdagen van de Koninklijke marine. - Drie Nieuwediepers trachten een afgevoerde Russische duikboot van de Foxtrot-klasse definitief naar Den Helder te krijgen als toeristische attractie. Voor de financiering van deze activiteit (aankoop, vervoer, etc.) startte op 24 april te 14.00 uur de verkoop van obligaties. JOODSE NAMEN BLIJVEN IN HERINNERING. Concessionaris van de Bank van Leening, populair gezegd: "Pandjesbaas". Dat was - zo schrijft oud-Nieuvvedieper drs. G.H. van Heusden in zijn interessante boek "Den Helder.... ze noemden je vroeger Nieuwediep" - sedert 1853 de nevenfunctie van de koopman en manu- facturier L.M. van Gelder. Hij verdiende in zijn fraaie winkel aan de Zuidstraat een goed stuk brood. Zijn weinig rendabele nevenfunctie bij de Bank van Leening had Levi van Gelder aanvaard op aandrang van enkele gezaghebbende gemeenteraadsleden. Deze notabelen hadden een ernstig beroep gedaan op zijn gemeenschapsgevoel. Hij had 'ja' ge zegd, zonder daar achteraf spijt van te krijgen. Het streelde zijn gevoel van eigenwaarde, dat hij toch een soort weldoener kon zijn. Mensen in financiële nood mocht hij tegen een minimale ver goeding bevrijden van hun tijdelijke?) bekommernissen.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 23