110 BEDIJKING KOEGRAS In ca. 50 jaar hadden zich over een aanzienlijke oppervlakte schorren gevormd, die op tal van plaatsen de voormalige eilandjes verbond, of aan de Oldebarneveldtsdijk aansloten. Over de toe stand in 1700 en 1750 tasten wij in het duister. De ontwikkeling van de schorren moet intussen voortgang hebben gehad en in ruim tweehonderd jaar hebben deze het grootste deel van wat het wad overdekt, wat tenslotte heeft geleid tot de bedij king van het Koegras. De strijd tegen de zee aan de west- en noordzijde van het eiland Huisduinen vormt de meest bewo gen reeks van gebeurtenissen in dit gebied. Hiervan getuigen de achtereenvolgens aangelegde zee weringen die op de reconstructiekaart zijn aangegeven. Het hierboven behandelde demonstreert hoe sterk het tegenwoordige kaartbeeld van Den Helder aan het verleden is gebonden.; Het treft daarom te meer dat het hedendaagse stadsbeeld zo uitermate arm schijnt te zijn aan herinneringen aan vroeger tijden. Het verloop van tal van straten werd bepaald door vroegere dijken of polderwegen. Buiten de be bouwde kom verraadt de verkaveling van het land hier en daar nog de ligging van vroegere dijken, terwijl restanten van wielen getuigen van watersnoden. Een groot deel van de littekens, die de strijd tegen het water heeft achtergelaten, is en wordt thans door de in gang zijnde stadsuitbreiding uit gewist. De restanten van de prijsgegeven dijken zijn daarentegen geslecht door het geweld der zee. R.G. Koningstein Bronnen: Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen, door J. Westenberg; Van Nieuwediep tot Groot Den Helder, door G.H. van Heusden; Den Helder, stad van mijn dromen, door G.H. van Heusden; Varensgasten en ander volk, door J.T. Bremer en H. Schoorl; Volk aan het Marsdiep, door J.T. Bremer en H. Schoorl. t

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 14