109 daarvan door naar het westen. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat een zwin zee arm/smalle inham der zee) een regelrechte ver binding destijds bemoeilijkt moet hebben. Het tweede poldergedeelte, het Koogland, heeft in zijn eerste stadium ook een dijk gehad, die een verloop toonde analoog aan dat van de Oudelanderdijk. Eerst daarna werd de Koogdijk aan zijn zuidzijde dusdanig verlegd, dat deze direct aansloot aan de oostelijke punt van de hoge gronden van het Heilig Garn. Het Huisduiner Nieuwland werd in 1505 inge dijkt. Door dit polderland liep kort voor 1600 in oost-west richting een brede afwaterings- sloot. Dicht tegen het eiland huisduinen heeft in de 16e eeuw een kleiner eiland gelegen, dat aangeduid werd als Oogduinen of Oogduyne. Het noordoostelijke einde van de Oogduinen was door toedoen van stuifdijken aangegroeid en omstreeks 1605 werd het resterende "Gat" afgesloten door een dijk, die vanaf de zuidoost punt van het Nieuwland liep over het nieuw aangewonnen deel van het Oog, en aansloot aan de Oogduinen. Later werd het afgesloten Gat herschapen in een polder, de zgn. LAMAIREPOLDER. Na 1634 hebben twee doorbraken in deze polder plaats gehad, waarvan de wielen tot voor kort terug te vinden waren. Na 1774 volgde weer een doorbraak, waardoor het poldertje tot aan de Doggerlaan werd prijsgegeven. WADDENGEBIED Tussen Huisduinen en Callantsoog lag in de 16e eeuw nog een uitgestrekt waddengebied met en aantal eilandjes die zich voordeden als een gors met grassen begroeide buitendijks aangeslipte grond, ook schor of kwelder geheten), waarvan vooral de westkant opstuiving tot nollen (of duintjes) vertoonde. Dit waddenterrein werd in het westen begrensd door en strandwal die bij hoge vloeden onderliep. In 1610 werd overdeze strandwal een zanddijk gelegd, de zgn. OLDEBARNEVELDTSDIJK. die voortaan Huisduinen met Callantsoog verbond. Deze dijkaanleg heeft de natuurlijke gesteldheid van dit gebied in hoge mate beïnvloed. Aan de zeezijde van de dijk hebben zich in de loop der tijden door anstuiving duinen gevormd onder terugwijken van de strandlijn. In 1650 was deze duinborming praktisch nog niet begonnen. Ook aan de oostkant bracht de afsluiting door de Oldebarneveldtsdijk een ingrijpende verandering in de omstandigheden teweeg. O--""1 Staat***' i>-v- Garst Helderbuuft Zuid-of Oogduinen hl Schoten.., 3 km Fig.2: Het eiland Huisduinen omstreeks 1600 (reconstructie H. Schoort).

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 13