Omdat thans de duinen ophouden bij Huis duinen is het moeilijk de oosterlijke grens vast te stellen. RAMPZALIGE VLOEDEN Wij kunnen aannemen dat, van het tegenwoor dige dorp uitgaande, de grens in de vroege mid deleeuwen als een gebogen lijn om fort Erfprins heen naar de dijk toeliep. Het oude eiland, zoals we hier schetsten was dus niet zo groot Wij mogen echter niet ver geten dat zowel aan de noord- als aan de west zijde grote stukken duin door de zee zijn ver zwolgen. In een oud archiefstuk kunnen we le zen hoe de Sint Pontiaansvloed in 1552 heeft huisgehouden. Er wordt verteld, hoe op Sint Pontiaansavond van dat jaar zoveel van de duinen is afgeslagen dat zij over een diepte van achttien schreden gaans in zee zijn ver dwenen. Ten tijde van de Pontiaansvloed bestond het gehucht Helder (of Hellere) reeds, dat om streeks 1500 is ontstaan. Huisduinen telde toen 112 huizen. In 1570 sloeg het noodlot op nieuw toe; tijdens de Allerheiligenvloed spoel de een hondertal huizen op het eiland weg. Bij die ramp lieten aan de Noordzeekust meer dan twintigduizend mensen het leven. Hoewel de afslag de kust bedroeg laat het kaartje op fig.1 zien, waarop de kustlijn van vóór 1571 en die van thans zijn afgebeeld. Ten zuiden van de Groote Keeten ontbraken de duinen, zodat het vloedwater over een drempel, een zandbank, in het erachter gelegen "Buitenveld" stroomde. DOOR DUINEN OMGEVEN Al beschikken wij dan niet over detailkaarten uit die tijd (midden der 16e eeuw), die ons eiland Huisduinen met bevredigende nauwkeurigheid afbeelden, toch kunnen wij wel zeggen dat het eiland Huisduinen toen aan de noord-, west-, en zuidzijde grotendeels door duinen was omgeven. Het dorp lag in die tijd aan de binnenvoet van het duin, terwijl achter de kerk achter de duinenrij uitstak. De buurtschap Helder lag aan het Marsdiep tussen de Noorderduinen. Op de oostpunt van de hoge gronden van de Grafelijkheidsduinen bevond zich de buurtschap Heilig Garn. Het lage gedeelte van het eiland de Huisduiner Polder, bestond destijds uit drie gedeelten, t.w. I, het OUDE LAND, II. De BUITENKOOG of het KOOGLAND en III. het NIEUWLAND (fig. 2.). De inpoldering moet van het westen naar het oosten zijn voortgeschreden, hetgeen duidelijk spreekt uit de namen van de genoemde poldergedeelten. Binnen het Oude Land bevonden zich resten van waterkeringen en wielen (wiel= diepe kolk, b.v. ontstaan na een dijkbreuk), vermoedelijk sporen van voorgaande inpolderingen. De dijk van het Oude Land, de Oudendijk of Oudelanderdijk, sloot naar het zuiden niet regelrecht op de Grafelijkheidsduinen aan, maar liep op geringe afstand 108 1 Dc eerste kerk te Huisduinen Kustlijn in 1572 2 De tweede kerk van Huisduinen Kustlijn thans 3 De eerste kerk aan Den Helder 4 De tweede kerk aan Den Helder Fig. IDe kustlijn voorheen en thans.

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 12