107 HUISDUINER UPS EN DOWNS Huisduinen staat in de belangstelling. Dit is wel eens anders geweest. We moeten teruggaan tot het jaar 1826, toen door de gouverneur van Noord-Holland plannen werden beraamd om het dorp Huisduinen te verlaten en de bewoners zich te doen vestigen aan de oostzijde van Den Helder. Reden was de achteruitgang van de walvisvaart (in het dorp waren tal van commandeurs ter Groen landvisserij gevestigd). Steeds meer inwoners trokken naar Den Helder. Dit maakte van Huisduinen een noodlijdend dorp. Reeds in 1805 was het gedaan met het zelfstandig bestaan van Huisduinen; in dit jaar werd het dorpsbestuur overgeplaatst naar Den Helder. Er stonden toen nog maar 50 huizen in het dorp. Ter illustratie van deze achteruitgang volgt hier een passage uit het kerkelijk archief van de Doops gezinde gemeente te Den Helder. In het algemeen geven kerkelijke archieven een aardig beeld van het wel en wee in een gemeente. Voor 1731 bestonden er in Den Helder en op Huisduinen twee afzonderlijke Doopsgezinde ge meenten. Op Huisduinen die van de Friese (=vrijzinnige) doopsgezinden. In het jaar 1731 werd tot een fusie besloten. Daarbij blijkt, dat de ene gemeente niet belangrijker was dan de andere, want de ene zondag preekte de dominee in Huisduinen en de volgende in Den Helder. In 1782 was het aan tal lidmaten op Huisduinen tot 17 gedaald, daarentegen in Den Helder tot 67 uitgegroeid. De pre dikant ging toen alleen nog zomers eens in de veertien dagen naar Huisduinen; de gehele winter preekte hij in Den Helder. Slechts zes jaar later, in 1788, werd de Doopsgezinde kerk op Huisduinen voor de sloop verkocht en waren er nog slechts acht lidmaten over. In dit stukje kerkelijke geschiedenis wordt het verval van Huisduinen wel zeer duidelijk weer spiegeld. HET OUDE "EYLANDT" Huisduinen, eens een dorp dat Den Helder in belangrijkheid verre overtrof, heeft een roerig ver leden. Het eiland heeft een nimmer aflatende strijd tegen de zee moeten voeren. Aanvankelijk waren er nog geen dijken, althans niet van het soort dat wij nu kennen. Kijken we in de oude Kronieken en boeken die de geschiedenis van Huisduinen verhalen, dan blijkt dat hier al in de vroege middel eeuwen een nederzetting bestond. Het dorp is vermoedelijk in de eerste helft van de negende eeuw gesticht, in ieder geval bestond het in 866, want toen kwam het voor op de lijst van kerkelijke goederen van de Utrechtse St.Maartenskerk. Huisduinen met het bijbehorende land, het "Eylandt van Huysduynen", behoorde achtereenvolgens aan de Koningen van Friesland, de Graven van Holland en de Graven van Egmond. Uit het oorkondenboek in het Rijksarchief te Haarlem blijkt dat "Huisduine en Oudendorp" op 29 april 1283 door Graaf Floris V aan Willem van Egmond werd verkocht "om derhalf hondert pond penninghe". Hoe groot was nu dat oude "Eylandt van Huysduynen"? Als we proberen de grenzen terug te vin den, blijkt dat aan de zuidzijde niet zo moeilijk te zijn. Bij café-restaurant "Duinoord", aan het be gin van het pad naar het strand, vinden we het einde van de Zanddijk, waar deze aansluit op de be staande duinenrij. De grens lag dus daar en loopt verder langs de rand van de "Donkere Duinen".

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 11