69 Met een overdrukje uit de Helderse Courant van vrijdag 16 november j.1. kon "Levend Verle den" in het december-nummer nog juist de stapelloop melden van de Helderse Historische reeks, die een succesvol initiatief van onze vereniging belooft te worden. De eerste uitgave in deze reeks is een herdruk van Christiaan Terpstra's dichtbundel "53_ N.B., die in zijn oor spronkelijke vorm dateert uit 1943, althans (blijkens het colofon) in het vierde oorlogsjaar. Christiaan Terpstra (pseudoniem van notaris J.C.M. Kruisinga te Vriezenveen) was een persoonlijke vriend van Anthony van Kampen, die na het verschijningsverbod van de Helderse Courant in sep tember 1941 geen journalistiek werk meer mocht verrichten en zich toen ging toeleggen op het schrijven van boeken (o.a. "Het grote Rallye-avontuur" en "Stormnest") voor de C.V. Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. hier ter stede. Voor de Anker-serie en de Vandersteng-serie trok Van Kampen ook dichters en schrijvers aan als Cees Borstlap, Albert Chambon (alias A.W.P. Angenent van het comité "Onze Marine"), Max Schuchart en Jan Kruisinga. Jan Kruisinga Laatstgenoemde werd in 1895 in Den Helder geboren als zoon van een kapitein ter zee bij de Koninklijke Marine. Hij behaalde hier in 1908 zijn diploma 5-jarige HBS en vestigde zich na zijn universitaire studie in 1924 als notaris te Vriezenveen. Als dichter debuteerde hij onder het pseudo niem Christiaan Terpstra in 1939 met de bundel "Het Klokhuis". Kruisinga's liefde voor Den Helder en de zee, die hij deelde met Anthony van Kampen, leidde op diens initiatief tot de verschijning van "53_ N.B." in het najaar van 1943. De weduwe van de in 1971 overleden dichter stemde vorig jaar van harte in met de heruitgave onder auspiciën van onze vereniging. Dank zij twee trouwe medewerkers van "Levend Verleden", i.c. de heren H.J. Brandsma en J.T. Bre- mer, en de technische steun van uitgeverij Pirola te Schoorl, kon "53_ N.B." in vrijwel dezelfde vorm worden herdrukt. De oorspronkelijke bundel is aangevuld met hoofdstukken over de dichter en over de eveneens in Den Helder geboren illustrator Lambert Simon (1909-1987). Bij de presentatie van de herdruk op maandag 12 november jl. hebben de heren Brandsma en Bre- mer de bijzondere omstandigheden geschetst, waaronder de bundel in 1943 verscheen. Henk Brandsma was toen nog een kleuter, maar Jan Bremer (geboren in 1932) verkeerde al in de bele vingswereld van een schooljongen met alle specifieke herinneringen van dien. Hierover deed Jan Bremer bij de presentatie van de bundel een boekje open, waaraan wij hieronder enkele fragmenten ontlenen. "53° N.B." eerste uitgave in Helderse Historische Reeks

Levend Verleden - Den Helder | 1991 | | pagina 4